xBardo i Kłodzko

Termin: 21.10.2021

7.00 wyjazd z Opola. Zbiórka przy Solarisie od strony kina Helios – 5 minut wcześniej.

Około 9.45 przyjazd do Barda – pięknego, zabytkowego miasta w województwie dolnośląskim położonego nad przełomem Nysy Kłodzkiej. Zostało założone w X w. jako gród obronny. Podczas spaceru po mieście zobaczymy m. in.: Rynek, zabytkowe kamienice, obryw Bardzki, kamienny most, kościół nawiedzenia NMP.

Około 11.45 Przyjazd do Kłodzka. Zwiedzanie górnej część Twierdzy Kłodzko. Zapoznamy się z historią obiektu poczynając od wieku X kończąc na XX stuleciu. Przewodnicy opowiedzą m. in. jak wyglądało życia żołnierzy w armii pruskiej, zaprezentują jedną z naszych armat, oprowadzą po kazamatach i bastionach. Z górujących nad miastem bastionów zobaczą Państwo zarówno Kłodzko jak i najwyższe szczyty pasm górskich otaczających ziemię kłodzką.

Około 14.00 Zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej. Trasa składa się z ciągu korytarzy, pochylni i komór, Cały jej układ jest dosyć przypadkowy i uzależniony od stanu i możliwości zabezpieczenia korytarzy odkrytych w trakcie prowadzonych prac. Sprawia to jednak, że dobrze obrazuje nam to sposób tworzenia kłodzkich podziemi na przestrzeni wieków. Całość udostępnionej do zwiedzania trasy jest oświetlona. Podziemna Trasa Turystyczna wyposażona została w liczne elementy które wprowadzą zwiedzających w klimat XVI, XVII i XVIII – wiecznego Kłodzka, dość dobrze prosperującego, ale i targanego zbrojnymi konfliktami oraz narażonego na klęski żywiołowe. Są więc eksponaty obrazujące życie dawnych mieszkańców miasta i sposób wykorzystania piwnic pod ich domami.

Około 15.00 obiad i czas wolny.

Około 16.30 – wyjazd do Opola.

Kolejność zwiedzania może zostać zmieniona.

Cena: 65 zł + opłaty dodatkowe

W cenie:

  • przejazd autokarem, opieka pilota,
  • ubezpieczenie NNW ( 20000 zł ).

Dodatkowo: wstępy do zwiedzanych obiektów, usługi miejscowych przewodników oraz posiłek – 75 zł – emeryci i renciści, pozostali 10 zł więcej.

Każdy uczestnik musi wypełnić oświadczenie dotyczące zagrożenia epidemiologicznego.

Podczas przejazdu obowiązują maseczki zakrywające usta i nos.

Wszystkie wpłaty na wycieczce.

Zgłoszenia telefonicznie lub mailowo