Baśniowa Gruzja

Termin: 14.10 – 25.10.2020 – wyjazd anulowany

1 dzień – Zebranie grupy na lotnisku Okęcie w Warszawie około godz. 20.00, odprawa paszportowo – bagażowa. Wylot o godz.22.25.

2 dzień – przylot do Tbilisi o godz. 04.05. przejazd do hotelu, 3 – 4 godziny odpoczynku. Po późnym śniadaniu wyjazd na zwiedzanie zabytków przepięknej stolicy Gruzji. Zawitamy do największej cerkwi na Kaukazie Cminta Sameba (XX w.) twierdzy Narikala (VI-VIII w.). Zobaczymy pamiętające rządy arabskich emirów, cerkwie Anchiskhati (V-VI w.), Metekhi (XIII w.) i Sioni (XI-XII w.), tbiliskie łaźnie siarkowe, w tym najbardziej znanej Łaźni Orbeliani (XIX w.), pomnik Kartlis Deda – Matki Gruzji (XX w.). Tbiliska starówka, czas wolny. Spacer główną arterią Tbilisi – Aleją Rustaveli. Nocleg ( Ś,K )

3 dzień – Śniadanie. Ruszamy Gruzińska Droga Wojenną. Po drodze oglądamy wspaniałą twierdzę Ananuri (XVI-XVII w.) położoną nad ogromnym zbiornikiem wodnym Zhinvali. Przyjazd do Stepancmindy na spotkanie z górą – Kazbek (5047 m. n.p.m.) oraz położonej wysoko nad miastem, 2170 m. n.p.m, cerkwi Cminta Sameba (XIV w.). Po drodze zatrzymamy się przy imponujących „wodospadach z trawertynu”. Wycieczka do cerkwi Cminta Sameba (dojazd samochodem terenowym ).Powrót na nocleg ( Ś,K )

4 dzień – wyjazd do Kutaisi. Po drodze odwiedzamy dawną stolicę Iberii Kaukaskiej – Mtskhetę. Podjeżdżamy stromą szosą do cerkwi Djvari (VI-VII w). Stąd rozciąga się wspaniały widok na miasto i dwie łączące się główne rzeki Gruzji – Mtkvari i Aragvi. Następnie oglądamy katedrę Sveti Cchoveli (XI w.), „gruziński Wawel” z grobami królów z dynastii Bagrationi i sklepieniem na wysokości 54 m. W kolejności odwiedzimy klasztor żeński Samtavro (IV w.) gdzie pochowani są władcy Gruzji, którzy przyjęli chrześcijaństwo w 337 roku. Przejazd w pobliże Gori, gdzie zwiedzimy najstarsze w Gruzji skalne miasto Upliscikhe (V w. p.n.e.), niegdyś siedzibę władców i ośrodek przedchrześcijańskiego kultu. Nasza droga prowadzi dalej przez Tunel Suramski w kierunku Kutaisi, jednego z najstarszych zespołów urbanistycznych na świecie (XVII-XV w. p.n.e.). na nocleg ( Ś,K )

5 dzień – zwiedzanie katedry Bagrati (VI w., rekonstrukcja w XX w.), wizyta na bazarze. Przejazd do zespołu klasztornego Gelati (XII-XIII w.), z trzema cerkwiami i budynkiem Akademii Nauk zwanej „Nowymi Atenami” albo „Nową Jerozolimą” gdzie studiowali wybitni myśliciele gruzińscy i greccy. Na zakończenie odwiedzamy wspaniały kompleks jaskiń znany jako Jaskinie Prometeusza. Powrót na nocleg ( Ś,K )

6 dzień – wyjazd w stronę Morza Czarnego Przejazd do Batumi, zwiedzanie Ogrodu Botanicznego (XIX w.) Ogród położony jest na stromym klifie, nad samym morzem. Wieczorem zobaczymy tańczące fontanny. Nocleg w Batumi.

7 dzień – przejazd w stronę granicy z Turcją w Sarpi. W drodze powrotnej podziwiamy wspaniale zachowaną twierdzę rzymską w Gonio-Asparus (II w. p.n.e).a na zakończenie spacer centrum Batumi i po nadmorskim bulwarze z imponującą Wieżą Alfabetu i dużym portem, czas wolny ( możliwość wizyty w delfinarium, kąpieli w morzu Czarnym ). ( Ś,K )

8 dzień – jedziemy do Akhalcikhe. Po drodze odwiedzamy miejscowość uzdrowiskową znaną ze znakomitych źródeł wody mineralnej – Borżomi. Spacerujemy po Parku Zdrojowym (XX w.). Nocleg w hotelu w Akhalcikhe. Dla chętnych nocny spacer do odrestaurowanej cytadeli tureckiej Rabati z XII wieku ( Ś,K )

9 dzień – zwiedzamy wydrążone w skałach do wysokości 1300 m n.p.m, miasto Vardzia (XII-XIII w). Po drodze krotki postój pod potężną twierdzą Khertvisi (II-XII w). Odwiedzamy miasto Gori znane jako miejsce urodzin Józefa Stalina (Iosifa Dżugaszwili). Dla chętnych odwiedziny w Muzeum Stalina za dodatkową opłatą. Przejazd do Tbilisi ( Ś,K )

10 dzień – dzisiaj odwiedzimy imponujący zespół klasztorny na półpustyni David Garedża (VI-XII w.). Powrót na nocleg do Tbilisi, gdzie będzie trochę czasu wolnego ( Ś,K )

11 dzień – po śniadaniu wyjazd do miasta Signaghi (XVIII w.) zwanego gruzińskim Carcasonne. Po drodze zaglądamy to położonego niedaleko miasta klasztoru żeńskiego w Bodbe (IX-XVII w.) Tutaj pochowana jest św. Nino, patronka chrześcijaństwa w Gruzji. W Signaghi spacer po mieście i murach obronnych. Przejazd na zwiedzanie pereł architektury świeckiej i sakralnej Kakhetii – pałacu i ogrodów wybitnego myśliciela, polityka, poety zwanego „ojcem gruzińskiego romantyzmu”, Aleksandra Chavchavadze w Tsinandali (XIX w.). Przejazd do  najstarszej w Kakhetii fabryki wina Kindzmarauli Corporation w Kvareli. Tam zwiedzamy obiekt i degustujemy produkowane wyroby. Obiadokolacja. Powrót na nocleg ( Ś,K )

12 dzień –  wyjazd na lotnisko około godz. 3.00, odprawa, wylot o godz. 5.50przylot do Warszawy o godz. 6.45.

Organizator zastrzega możliwość zmiany kolejności odwiedzanych obiektów

Cena: 2250 zł + 400 eur ( zaliczka 650 zl, dopłata do pełnej kwoty w zł na 30 dni przed wylotem, część w euro wpłacamy na miejscu w Tbilisi ).

Cena zawiera:

  • przelot samolotem rejsowym LOT na trasie: Warszawa – Tbilisi – Warszawa z bagażem rejestrowym i podręcznym,
  • zakwaterowanie w hotelach i pensjonatach – pokoje 2 – osobowe z własnym węzłem sanitarnym,
  • wyżywienie: śniadania i obiadokolacje ( kuchnia gruzińska i europejska ),
  • transport klimatyzowanym minibusem z doświadczonym gruzińskim kierowcą,
  • opieka polskiego pilota na całej trasie,
  • ubezpieczenie KL, CP + NW
  • składka na TFG w wysokości 13 zł,
  • wstępy do obiektów, jaskini, degustacja win, kolejka linowa, dodatkowy przejazd mniejszymi samochodami wg programu.

Na kieszonkowe sugerujemy 50 – 100 EUR ( lub równowartość w USD ). USD muszą być emitowane nie wcześniej niż w 2000 roku – prosimy na to zwrócić uwagę.

Walutą w Gruzji jest gruzińskie lari – GEL. Kurs wymiany 1 EUR to około 3 GEL, 1 USD to około 2,7 GEL Ceny podstawowych produktów i towarów zbliżone do cen polskich. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy po zakończeniu planowanej podróży.

Możliwość dokupienia ubezpieczenia kosztów imprezy turystycznej ( w tym przypadku trzeba poinformować organizatora przed podpisaniem umowy ).