Baśniowa Gruzja

Termin: 11.10 – 23.10.2018

1 dzień – Zebranie grupy na lotnisku Okęcie w Warszawie o godz. 3.00, odprawa paszportowo-bagażowa. Wylot o godz. 6.00, przesiadka w Kijowie, przylot do Tbilisi o godz. 15.45. przejazd do hotelu, obiadokolacja.

2 dzień –  śniadanie. Następnie wyjazd na zwiedzanie zabytków przepięknej stolicy Gruzji. Zawitamy do największej cerkwi na Kaukazie Cminta Sameba (XX w.) twierdzy Narikala (VI-VIII w.). Zobaczymy pamiętające rządy arabskich emirów, cerkwie Anchiskhati (V-VI w.), Metekhi (XIII w.) i Sioni (XI-XII w.), tbiliskie łaźnie siarkowe, w tym najbardziej znanej Łaźni Orbeliani (XIX w.), pomnik Kartlis Deda – Matki Gruzji (XX w.). Tbiliska starówka, czas wolny. Spacer główną arterią Tbilisi – Aleją Rustaveli. Obiadokolacja w restauracji „House of Khinkali”. Czas wolny. Powrót do hotelu. Nocleg.

3 dzień – Śniadanie. Wyjazd do ośrodka sportów zimowych Gudauri. Po drodze odwiedzamy dawną stolicę Iberii Kaukaskiej – Mtskhetę. Podjeżdżamy stromą szosą do cerkwi Djvari (VI-VII w). Stąd rozciąga się wspaniały widok na miasto i dwie łączące się główne rzeki Gruzji – Mtkvari i Aragvi. Następnie oglądamy katedrę Sveti Cchoveli (XI w.), „gruziński Wawel” z grobami królów z dynastii Bagrationi i sklepieniem na wysokości 54 m. Czas wolny. W kolejności odwiedzimy klasztor żeński Samtavro (IV w.) gdzie pochowani są władcy Gruzji, którzy przyjęli chrześcijaństwo w imieniu narodu w 337 roku.

Ruszamy Gruzińska Droga Wojenną. Po drodze oglądamy wspaniałą twierdzę Ananuri (XVI-XVII w.) położoną nad ogromnym zbiornikiem wodnym Zhinvali. Obiadokolacja, nocleg w Gudauri.

4 dzień – Śniadanie, wyjazd do Stepancmindy na spotkanie z górą – Kazbek (5047 m. n.p.m.) oraz położonej wysoko nad miastem, 2170 m. n.p.m, cerkwi Cminta Sameba (XIV w.). Po drodze zatrzymamy się przy imponujących „wodospadach z trawertynu”. Wycieczka do cerkwi Cminta Sameba ( możliwość dojazdu samochodem terenowym ), przy ładnej pogodzie możliwość podejścia w stronę Kazbeka. Powrót, Obiadokolacja, nocleg w Gudauri.

5 dzień – Śniadanie, następnie kierujemy się w stronę Gori, W pobliżu Gori zwiedzamy najstarsze w Gruzji skalne miasto Upliscikhe (V w. p.n.e.), niegdyś siedzibę władców i ośrodek przedchrześcijańskiego kultu. Odwiedzamy miasto Gori znane jako miejsce urodzin Józefa Stalina (Iosifa Dżugaszwili). Dla chętnych odwiedziny w Muzeum Stalina za dodatkową opłatą. Nasz droga prowadzi dalej przez Tunel Suramski w kierunku Kutaisi, jednego z najstarszych zespołów urbanistycznych na świecie (XVII-XV w. p.n.e.). Obiadokolacja. Czas wolny. Dla chętnych spacer do centrum miasta. Nocleg w hotelu.

6 dzień – Śniadanie, wyjazd na zwiedzanie zabytków Kutaisi, obecnej siedziby gruzińskiego Parlamentu (od 2012 r.), w tym katedry Bagrati (VI w., rekonstrukcja w XX w.), zespołu klasztornego Gelati (XII-XIII w.), z trzema cerkwiami i budynkiem Akademii Nauk zwanej „Nowymi Atenami” albo „Nową Jerozolimą” gdzie studiowali wybitni myśliciele gruzińscy i greccy. Na zakończenie odwiedzamy wspaniały kompleks jaskiń znany jako Jaskinie Prometeusza. Naszym kolejnym celem jest położony nad Morzem Czarnym kurort Kobuleti. Obiadokolacja w hotelu w Kobuleti. Czas wolny. Nocleg.

7 dzień – Śniadanie, wyjazd do Batumi, zwiedzanie wspaniałego Ogrodu Botanicznego (XIX w.) a na zakończenie spacer po nadmorskim bulwarze z imponującą Wieżą Alfabetu i dużym portem. Przerwa kawowa, czas wolny.  W drodze powrotnej podziwiamy wspaniale zachowaną twierdzę rzymską w Gonio-Asparus (II w. p.n.e). Obiadokolacja w Batumi. Wieczorem koncert przy tańczących fontannach. Nocleg w hotelu w Kobuleti.

8 dzień – Śniadanie, jedziemy do Akhalcikhe. Po drodze odwiedzamy miejscowość uzdrowiskową znaną ze znakomitych źródeł wody mineralnej – Borżomi. Spacerujemy po Parku Zdrojowym (XX w.). Obiadokolacja w restauracji. Nocleg w hotelu w Akhalcikhe. Dla chętnych spacer do odrestaurowanej cytadeli tureckiej Rabati z XII wieku.

9 dzień – Śniadanie, zwiedzamy wydrążone w skałach do wysokości 1300 m n.p.m, miasto Vardzia (XII-XIII w). Po drodze zatrzymujemy się pod potężną twierdzą Khertvisi (II-XII w). Przerwa kawowa. Przejazd do Tbilisii. Obiadokolacja w restauracji. Czas wolny. Nocleg w hotelu.

10 dzień – Śniadanie, ruszamy do Kahketii, najstarszego rejonu Gruzji, Po drodze odwiedzamy imponujący zespół klasztorny na półpustyni David Garedji (VI-XII w.), a następnie docieramy do miasta Signaghi (XVIII w.) zwanego gruzińskim Carcasonne. Zaglądamy to położonego niedaleko miasta klasztoru żeńskiego w Bodbe (IX-XVII w.) Tutaj pochowana jest św. Nino, patronka chrześcijaństwa w Gruzji. Odwiedzamy oddział Muzeum Narodowego z wspaniałą kolekcją malarstwa gruzińskiego prymitywisty Niko Pirosmanishvilego oraz misternych rzeźb sprzed 3000 lat! Obiadokolacja w restauracji w Signaghi. Nocleg w hotelu w Telavi, stolicy regionu.

11 dzień – Śniadanie, wyjazd na zwiedzanie pereł architektury świeckiej i sakralnej Kakhetii – cerkwi w Alaverdi (XI w.) z kopułą na 55 m. wysokości, średniowiecznego miasta – stolicy Kakhetii Gremi (XV w.), zespołu klasztornego Nekresi (IV-XVI w.) oraz najstarszej w Kakhetii fabryce wina Kindzmarauli Corporation w Kvareli. Tam zwiedzamy obiekt i degustujemy produkowane wyroby. Obiadokolacja. Nocleg w hotelu w Telavi.

12 dzień – Śniadanie, po zakupach na targowisku w Telavi żegnamy się z Kakhetią i wracamy do Tbilisi. Po drodze trafiamy do pałacu i ogrodów wybitnego myśliciela, polityka, poety zwanego „ojcem gruzińskiego romantyzmu”, Aleksandra Chavchavadze w Tsinandali (XIX w.), Odwiedzamy lokalny bazar wyrobów rękodzieła artystycznego i antyków zwany Suchym Mostem, potem ostatni raz spacerujemy po tbiliskiej starówce, wieczorem przepięknie oświetlonej. Pożegnalna obiadokolacja w stylowej restauracji. Przejazd do hotelu.

13 dzień –  po śniadaniu do południa czas wolny, przejazd na lotnisko, odprawa biletowo – bagażowa, wylot o godz. 16.35,  przesiadka w Kijowie, przylot do Warszawy o godz. 20.30.

Organizator zastrzega możliwość zmiany kolejności odwiedzanych obiektów.

Cena: 2250 zł + 400 eur ( w tym bilet liniami UIA Warszawa – Kijów – Tbilisi – Kijów – Warszawa ). Kwota w eur po przylocie do Tbilisi.

Cena zawiera:

  • zakwaterowanie w hotelach i pensjonatach – pokoje 2 – osobowe z własnym węzłem sanitarnym,
  • bilet liniami UIA Warszawa – Kijów – Tbilisi – Kijów – Warszawa
  • wyżywienie: śniadania i obiadokolacje ( kuchnia gruzińska i europejska ), degustacja win gruzińskich oraz czaczy,
  • transport klimatyzowanym minibusem z doświadczonym gruzińskim kierowcą,
  • opieka polskiego pilota – przewodnika na całej trasie,
  • ubezpieczenie KL + NWw Signal Iduna,
  • podatek vat,
  • wstępy wg programu.

Na kieszonkowe sugerujemy 50 – 100 EUR ( lub równowartość w USD ). USD muszą być emitowane nie wcześniej niż w 2000 roku – prosimy na to zwrócić uwagę.

Walutą w Gruzji jest gruzińskie lari – GEL. Kurs wymiany 1 EUR to około 2,7 GEL, 1 USD to około 2,5 GEL Ceny podstawowych produktów i towarów zbliżone do cen polskich. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy po zakończeniu planowanej podróży.


Marzec 2019
P W Ś C P S N
« Lut    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031