Białoruś bez tajemnic

Termin: 21.07 – 28.07.2019

1 dzień – zbiórka w Opolu, przy parkingu na ulicy Dubois ( skrzyżowanie z ulicą 1 Maja ) wyjazd o godz. 6.00. Przejazd przez Warszawę, Siedlce w kierunku granicy, przejazd na granicę białoruską, przejazd do Brześcia na nocleg.

2 dzień – zwiedzanie centrum Brześcia: cerkiew św. Szymona, aleja latarni literackich, oranżeria miejska, pomnik Tysiąclecia Brześcia, cerkiew św. Mikołaja, kościół Podwyższenia Krzyża Świętego. Przejazd do Twierdzy Brzeskiej, zwiedzanie: Brama Chełmska i Terespolska, pomnik Pragnienie, cytadela. Wycieczka poświęcona historii obrony twierdzy przez polskich żołnierzy we wrześniu 1939 roku. Przejazd do Mińska.

3 dzień – zwiedzanie stolicy Białorusi autokarem i pieszo: Plac Niepodległości, Stare Miasto, plac Ratuszowy, kościoły i cerkwie, arena hokejowa, szerokie aleje i pomniki białoruskiej stolicy.

Po południu wycieczka do Żodino, do fabryki BiełAZ, gdzie produkowane są największe na świecie wywrotki o ładowności od 90 do 450 ton. Te gigantyczne samochody wykorzystywane są głównie w kopalniach odkrywkowych w ciężkich warunkach klimatycznych. Zwiedzimy również muzeum pokazujące historię produkcji tych samochodów. Powrót do Mińska.

4 dzień – przejazd do Połocka. Zwiedzanie miasta, będącego stolicą pierwszego księstwa na terytorium Białorusi: klasztor Spaso-Eufrozyjski z cerkwią Przemienienia Pańskiego z XII w., sobór Sofijski, plac Wolności, geograficzny środek Europy oraz inne ciekawe obiekty. Przejazd do Witebska, wycieczka po mieście: Stare Miasto z Ratuszem, sobór Uspienski, Pokrowski i Błagowieszczański, amfiteatr letni, gdzie co roku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Sztuki „Słowiański Bazar”, największy plac Białorusi. Nocleg w Witebsku.

5 dzień – przejazd do wioski Lenino, gdzie, sformowana na Wschodzie 1 Dywizja im. Tadeusza Kościuszki, przeszła 12-13.10.1943 swój krwawy chrzest bojowy. Zobaczymy ekspozycję muzealną poświęconą bitwie, a także mogiłę zbiorowa 502 żołnierzy polskich. Potem przejedziemy do Orszy i zobaczymy starówkę oraz kompleks pamiątkowy Katiusza, poświęcony tej broni, użytej po raz pierwszy w 1941 roku w okolicach miasta. Na koniec pojedziemy do Smolan, gdzie zobaczymy ruiny zamku Biały Kowel, należących do rodu Sanguszków. Po krótkim spacerze pojedziemy wygodną 2-pasmową drogą do Mińska na nocleg.

6 dzień – przejazd do Nieświeża. Tam oprócz zachwycającego zespołu pałacowo-parkowego Radziwiłłów z XVI – XIX w., zobaczymy kościół Bożego Ciała – pierwszą w Europie barokową świątynię, gdzie znajduje się grobowiec, drugi pod względem wielkości po grobowcu Habsburgów. Potem przejazd do XIV wiecznego zamku w Mirze – byłej siedziby marszałka Wielkiego Księstwa Litewskiego. Od końca XVI w. zamek przeszedł w ręce Radziwiłłów. Oba obiekty zostały wpisane na listę UNESCO. Przejazd do Nowogródka – pierwszej stolicy Wielkiego Księstwa Litewskiego. Wycieczka po mieście: cerkiew Borysa i Gleba, góra króla Mendoga, kopiec Mickiewicza, dworek Mickiewicza – obecnie muzeum poety. Przejazd na nocleg do Lidy.

7 dzień – krótki spacer po Lidzie, gdzie zobaczymy z zewnątrz rezydencję księcia Giedymina z XIV wieku. Budowla przeżywała czasy świetności i upadku, a obecnie – po rekonstrukcji prezentuje się okazale. Lida jest uważana za ojczyznę kwasu i piwa na Białorusi. We wsi Murowanka obejrzymy XVI – wieczną cerkiew obronną Narodzenia NMP, uważaną za jeden z cenniejszych zabytków gotyckich oraz Muzeum Czesława Niemena w Starych Wasiliszkach. Przejazd do Grodna, zwiedzanie: potężny Stary Zamek, nowy Zamek, klasztory Brigidek i Bernardynów, barokowy kościół św. Franciszka Ksawerego, cerkiew Kałożską, widok na Niemen i wiele innych obiektów. Na tutejszym cmentarzu została pochowana znana pisarka okresu pozytywizmu – Eliza Orzeszkowa. Nocleg w Grodnie.

8 dzień – wykwaterowanie, ostatnie zakupy, przejazd na granicę, odprawa. Przejazd do Opola, przyjazd na miejsce w godzinach wieczornych.

Cena: 1550 zł + 20 eur

Cena zawiera:

  • 7 noclegów w pokoju 2-os z łazienką,
  • 7 śniadań i obiadokolacji ( kuchnia białoruska ),
  • transport komfortowym autokarem,
  • opiekę pilota,
  • ubezpieczenie w TU Signal Iduna: KL 10000 EUR, NW 15000 PLN + CP,
  • podatek vat,
  • obowiązkową składkę na TFG

Cena nie zawiera:

  • biletów wstępu, przewodnika białoruskiego oraz systemu Tour Guide – 60 EUR/os. dorosła/ 45 EUR dziecko do 16 lat,
  • wizy białoruskiej zbiorowej wraz z kosztami wizowania ( 80 zł ).

Do wyjazdu na Białoruś wymagany jest paszport ważny jeszcze 3 miesiące od daty powrotu, zdjęcie nie starsze niż 6 mies., wypełniona i podpisana ankieta wizowa.

Wypełnione dokumenty, zdjęcie i paszport należy złożyć osobiście lub przesłać biura do dnia 24.06.2019.

Minimalna liczba uczestników – 38 osób.


Najnowsze wpisy

Sierpień 2019
P W Ś C P S N
     
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031