Dookoła Bułgarii

Termin: 19 – 31.05.2023

1 dzień – przejazd przez Słowację i Węgry. Nocleg tranzytowy w Serbii ( Subotica )

2 dzień – przejazd do Bułgarii, nocleg w Sofii.

3 dzień – zwiedzanie Sofii: katedra Aleksandra Newskiego i kościół św. Sofii – patronki miasta, zabytkowy kompleks Serdika, plac z Pałacem Królewskim, zabytkowy Parlament i gmach Teatru Narodowego, przejazd do Rilskiego Monastyru. Jest najważniejsze miejsce prawosławia bułgarskiego, wpisanego na Listę UNESCO. W Monastyrze mieści się wyjątkowa kolekcja ikon i malowideł ściennych. Powrót na nocleg.

4 dzień – przejazd do Płowdiw – miasta siedmiu wzgórz. W IV w. p.n.e. król Filip II Macedoński zdobył istniejącą tu osadę i nazwał ją swoim imieniem: Filipopolis. Spacer po starej części miasta: rzymski teatr – jeden z najlepiej zachowanych antycznych zabytków Bułgarii, cerkiew św. Konstantyna i Heleny – najstarsza świątynia prawosławna w Płowdiwie. Przejazd przez Asenowgrad do Baczkowskiego monastyru. Powrót do Płowdiw na nocleg.

5 dzień – przejazd do Kazanłyku – stolicy Doliny Róż i Królów Trackich. W Muzeum Róż można zobaczyć jak powstaje słynny bułgarski olej różany, grobowiec tracki z IV w. p.n.e., z pięknymi malowidłami ściennymi ( UNESCO ).– przełęcz Szipka ( 1306 m ). Stąd chętni po pokonaniu 900 schodów mogą dojść do Pomnika Wolności. Gabrowo – zwiedzanie skansenu etnograficznego w Etyrze. Nocleg.

6 dzień – przejazd do Wielkiego Tyrnowa – zwiedzanie starówki i wzgórza Carewec z Pałacem Cara, Katedra Patriarchy z malowidłami pokazującymi historię państwa, imponujące ruiny twierdzy. Przejazd do Szumena – miasta, na terenie którego znajdowała się osada tracka już w IV w. pne. Tu stacjonowały oddziały powstańcze Polaków i Węgrów internowanych po Wiośnie Ludów. Zwiedzanie miasta: Tambuł – największy meczet w Bułgarii, wieża zagarowa, pomnik twórców Państwa Bułgarskiego. Po drodze nad morze zobaczymy jeszcze pomnik Jeźdźca z Madary ( relief na kamiennej ścianie w spisie UNESCO ). Nocleg w Złotych Piaskach.

7 dzień – dzień wypoczynku nad morzem.

8 dzień – wycieczka do Bałcziku – pałacu i ogrodów rumuńskiej królowej Marii

i na przylądek Kaliakra – zbudowany z piaskowców i wapieni.

9 dzień – zwiedzanie Warny – wycieczka po mieście, Mauzoleum Władysława III Warneńczyka, rezerwat przyrody Kamienny Las.

10 dzień – przejazd do Nesebar – perły Morza Czarnego, architektura miasta uważana jest za najlepiej zachowaną zabudowę średniowieczną na Bałkanach ( UNESCO ). Po zwiedzeniu przejazd na nocleg w górach Riła ( okolice miasteczka Borovec ).

11 dzień – wycieczka z wyjazdem wyciągiem krzesełkowym w górach Riła ( program będzie zależny od pogody ) i baseny termalne w Sapareva Bania.

12, 13 dzień – droga powrotna do Polski z noclegiem tranzytowym na terenie Serbii.

Cena: około 3400 zł + około 140 eur wstępy, kolejka, miejscowy przewodnik, system tour-guide, itp.

W cenie:

  • 12 noclegów w hotelach, pensjonatach i ośrodkach wypoczynkowych – pokoje 2 – os. z łazienką,
  • 12 śniadań, 11 obiadokolacji,
  • transport autokarem do Bułgarii i wszystkie wycieczki na miejscu,
  • opieka pilota,

  • ubezpieczenie Signal Iduna: Koszty Leczenia + Choroby Przewlekłe, Następstwa Wypadków,

  • obowiązkowe składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny ( 10 zł ) i Turystyczny Fundusz Pomocowy ( 10 zł ).

Cena nie zawiera:

  • napojów do kolacji ( woda bezpłatnie ),

  • ubezpieczenia od kosztów rezygnacji

Ceny żywności, napojów i owoców w zwiedzanych krajach zbliżone lub niższe niż w Polsce.

Jako kieszonkowe sugerujemy kwotę 50 – 100 EUR.

Kurs 1 EUR = 1,96 BGN ( bułgarski lew ).

Po drodze na Słowacji płacimy w euro, na Węgrzech i w Serbii – można płacić kartą kredytową ( na stacjach benzynowych też przyjmują euro, ale banknoty ).