Dwie kopalnie, jeden pałac

Termin: 30.09.2021

7.00 wyjazd z Opola. Zbiórka przy Solarisie od strony kina Helios – 5 minut wcześniej.

Przyjazd do Złotego Stoku. 9.45 Wejście do Kopalni Złota – Podziemnej trasy turystycznej.

W jej skład wchodzi zwiedzanie „Sztolni Gertruda” (część muzealna), „Chodnik Śmierci” oraz jedyny w Polsce podziemny wodospad w „Sztolni Czarnej”. Na koniec wyjazd na powierzchnię Podziemnym Pomarańczowym Tramwajem. Czas zwiedzania ok. 1,5 godz. Temperatura w kopalni 7 – 10 stopni.

11.45 Przyjazd do Kamieńca Ząbkowickiego, gdzie zwiedzimy pałac Marianny Orańskiej – królewny niderlandzkiej, żony Wilhelma I. Budowlę wzniesiono na planie prostokąta o wymiarach 75×48 metrów. Stanowi on imponujący, czterokondygnacyjny gmach o kubaturze 90,000 m3 i powierzchni użytkowej około 20,000 m2, uznawany za jedno z najpiękniejszych europejskich założeń romantycznych. Wybudowano go niezwykle staranie z kamienia i cegły – elementy kamienne dokładnie na ten cel wyfugowano i oszlifowano, zaś cegłę wykończono piaskowcem, marmurem i łupkiem mikowym, a także cegłą glazurowaną, wyprodukowaną w specjalnie postawionej dla potrzeb budowy cegielni.

Około 14.45 Przyjazd do Kopalni Niklu, Chryzoprazu i Opalu w Szklarach Huta.

To unikatowe miejsce w świecie, ze względu na wyjątkowe występujące tutaj wysoko cenione kamienie jubilerskie, takie jak zielone chryzoprazy, mlecznobiałe opale i czerwone karneole. Lubował się w nich ogromnie król Prus – Fryderyk II Wielki. W 1890 roku uruchomiona zostaje tutaj kopalnia rud niklu i cennych, jubilerskich kamieni, która to zostaje ostatecznie zamknięta w 1993 roku. Dziś funkcjonuje tutaj Podziemna Trasa Edukacyjna, która w 2018 roku i ze względu na wyjątkowe walory geologiczno – przyrodnicze otrzymała status tzw. „Stanowiska Dokumentacyjnego”. W kopalni panuje temperatura ok. 8 stopni.

Około 17.00 wyjazd do Opola.

Kolejność zwiedzania może zostać zmieniona.

Cena: 65 zł + opłaty dodatkowe

W cenie:

  • przejazd autokarem, opieka pilota,
  • ubezpieczenie NNW ( 10000 zł ).

Dodatkowo: wstęp z przewodnikami do dwóch kopalni oraz pałacu 55 zł, ew. posiłek około 20 zł.

Każdy uczestnik musi wypełnić oświadczenie dotyczące zagrożenia epidemiologicznego.

Podczas przejazdu obowiązują maseczki zakrywające usta i nos.

Wszystkie wpłaty na wycieczce.

Zgłoszenia telefonicznie ( 502251058 ) i mailowo ( turystyka-gory@punkt.pl )