Jak hartowała się stal, czyli wycieczka do Ostrawy

Termin: 27.07.2022

8.30 wyjazd z Opola. Zbiórka przy Solarisie od strony kina Helios – 5 minut wcześniej. Przejazd do Racibórz, Chałupki do Ostrawy -Dolnych Witkowic.

Zwiedzanie unikalnego kompleksu Dolne Witkowice ( Dolní Vítkovice ), w którym wydobywano węgiel i produkowano surówkę żelaza w latach 1828-1998. Arcybiskup ołomuniecki Rudolf Habsburg w roku 1828 wydał memorandum dotyczące założenia huty żelaza w Witkowicach. Doprowadziło to do powstania wyjątkowego, nie istniejącego w żadnym innym miejscu w Europie, kompleksu ciężkiej produkcji przemysłowej, od wydobycia węgla, poprzez obróbkę i produkcję koksu po produkcję surówki. Teraz ten kompleks przemysłowy zamienił się w wyjątkowe centrum edukacyjne, kulturalne i rozrywkowe o zasięgu międzynarodowym. Zwidzimy cały kompleks, którego najciekawszymi punktami będzie wizyta w wielkim piecu oraz wyjazd na punkt widokowy – wieżę Bolta.

Przejazd do centrum Ostrawy. Zwiedzanie centrum miasta: Nowy Ratusz z wysoką na 85 m wieżą ( na którą wyjedziemy windą ), Skwer Husa, Kościół św. Wacława, Zamek Morawsko-Śląski, Plac Masaryka ze Starym Ratuszem, Pałac Elektra, Dom Sztuki, Katedra Zbawiciela Bożego, Dom Obuwia Baty, ulica Stodolni i inne obiekty.

W trakcie zwiedzania zrobimy przerwę na posiłek we własnym zakresie.

Około 16.30 wyjazd do Opola.

Kolejność zwiedzania może zostać zmieniona.

Cena: 80 zł + opłaty dodatkowe około 300 – 350 czk

W cenie:

  • przejazd autokarem z opłatami parkingowymi,
  • opieka pilota,
  • ubezpieczenie Koszty Leczenia z opcją Chorób Przewlekłych oraz Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków.

Dodatkowo: przewodnik po Ostrawie oraz wstępy do zwiedzanych obiektów.

Na wyjazd będzie potrzebny dowód osobisty, ew. paszport.

Zalecamy wyrobienie karty EKUZ.

Wszystkie wpłaty na wycieczce.