Jedziemy na Łużyce

Termin: 9.05.2019

Górne Łużyce to kraina geograficzno -historyczna leżąca na zachodzie woj. dolnośląskiego, po niemieckiej stronie – w landzie Saksonia oraz szczątkowo w woj. lubuskim. Górne Łużyce przez wieki były odrębnym bytem politycznym i kulturalnym, chociaż nigdy nie miały własnego, samodzielnego państwa. Mimo wszystko potrafiły zachować swoją kulturową odrębność. Ich historyczną stolicą jest Budziszyn, a większa ich część znajduje się dziś po stronie niemieckiej.
Cechą charakterystyczną Górnych Łużyc jest obecność na jej terenie licznych tzw. domów przysłupowych, czyli konstrukcji z muru pruskiego. Największe miasto leżące na jej terenie – Budziszyn, w którym da się usłyszeć relikt języka pierwszych słowiańskich osadników – serbołużycki, właśnie tam ze statutem mniejszości narodowej  mieszkają Serbołużyczanie, a znaki drogowe są w dwujęzycznych nazwach. W Budziszynie i okolicach społeczność serbołużycka liczy ok. 40 000 mieszkańców, lecz liczba ta systematycznie maleje.

6.00 wyjazd z Opola ( zbiórka za Emmą ( skrzyżowanie ulic 1 Maja i Dubois ).. Przejazd przez Wrocław. Legnicę. Przyjazd do Budziszyna. Pierwszy gród został tu założony przez Słowian Połabskich. Na ulicach widnieją dwujęzyczne tablice, a wielu mieszkańców biegle posługuje się językiem łużyckim. Zobaczymy: rynek główny, fontannę, ratusz, dwu wyznaniową katedrę św. Piotra, zamek Orteburg, wieżę wodną.

Przejazd do Obercunnersdorf, uważanego za Stolicę Domów Przysłupowych. Spacerując uliczkami dawnej wsi łańcuchowej widzimy ich mnóstwo. Zarazem jest to lekcja historii – jak na dłoni widać zmiany na przestrzeni wieków. Nie tylko materiał używany przy budowie, ale także wielkość i bryła domów się zmieniały.

Na koniec wycieczki zwiedzanie niemieckiej części Zgorzelca. Zgorzelec jest miastem nietypowym, gdyż do 1945 r. wraz z sąsiadującym Görlitz stanowił jeden organizm miejski przedzielony Nysą Łużycką, która stanowi od tego czasu rzekę graniczną. Wskutek tego podziału większość zabudowy staromiejskiej, m. in. z rynkiem i ratuszem, została po stronie niemieckiej. Zobaczymy okolice Rynku Dolnego i Górnego, farę św. Piotra i Pawła oraz dom Biblijny.

W drodze powrotnej, już w Polsce, zatrzymamy się na późny posiłek. Powrót do Opola około godziny 21 – 22..

Cena: 110 zł

Cena zawiera:

  • przejazd autokarem,
  • ubezpieczenie w Signal Iduna: KL + CP 10000 EUR. NW 15000 PLN,
  • podatek vat,
  • obowiązkową składkę na TFG

Cena nie zawiera:

  • około 5 eur – wstępy po stronie niemieckiej.
  • około 40 zł – przewodnik, posiłek, system tour-guide.

Minimalna ilość uczestników 40.

Informacje i rezerwacja miejsc – tel. 502251058


Marzec 2019
P W Ś C P S N
« Lut    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031