Termin: 25-26.04.2023
1 dzień – 6.30 wyjazd z Opola ( zbiórka przy Solarisie od strony kina Helios ). Wyjazd z Lewina ok. 7.15, z Łosiowa ok. 7.30. Przejazd do Krzeszowa. Zwiedzanie najwspanialszej świątyni barokowej na Śląsku. We wnętrzu najcenniejsze są freski Jerzego Wilhelma Neunhertza ( wnuka Michała Willmanna ), słynąca cudami ikona Matki Bożej Łaskawej oraz organy zbudowane w XVIII wieku przez Michała Englera.
Przejazd do Kamiennej Góry, gdzie zwiedzimy sztolnię Arado jedno z centrów technologicznych niemieckiego przemysłu lotniczego. W byłych fabrykach włókienniczych umieszczono między innymi biuro projektowe firmy ARADO, w którym skonstruowano najsłynniejszy samolot odrzutowy II wojny światowej – Arado 234 Błyskawica i mityczny samolot skrzydło Arado 555.
Następnie udamy się do Chełmska Śląskiego, którego głównymi atrakcjami są: Dwunastu Apostołów, czyli zbudowane na początku XVIII wieku budynki dla sprowadzonych tu z Czech tkaczy oraz wiejski rynek ( miasto posiadało prawa miejskie w latach 1289 – 1945 ).
Przejazd do Karpacza. Magnesem przyciągającym tutaj turystów jest Świątynia Wang. To kościółek z XII wieku, który został rozebrany w norweskiej wsi, zakupiony przez króla pruskiego i na prośbę hrabiny Fryderyki von Reden z Bukowca – postawiony w 1842 roku w Karpaczu. Świątynia została zbudowana z sosny norweskiej a jej kolumny i portale zostały ozdobione pismem runicznym i bogatą ornamentyką. Korzystali z niego ewangelicy. Przejazd na nocleg i obiadokolację do Jeleniej Góry.
2 dzień – po śniadaniu spacer Borowym Jarem, łatwym szlakiem wzdłuż rzeki Bóbr prowadzącym do Siedlęcina. Po drodze liczne miejsca godne uwagi – wiadukt, Cudowne Źródełko, elektrownia wodna dawnej papierni, Jezioro Modre, schronisko Perła Zachodu ( ok. 1,5 godz. ). Po krótkiej przerwie przejdziemy do Siedlęcina ( ok. 25 minut), gdzie zwiedzimy czternastowieczną wieżę mieszkalną. Została wzniesiona z kamienia na planie zbliżonym do prostokąta o wymiarach 20 na 14,5 m. Książęca Wieża Mieszkalna w Siedlęcinie jest jednym z najcenniejszych i najbardziej okazałych zabytków tego typu w Europie. Choć siedlęcińska wieża nazywana jest rycerską, początkowo jej ranga była wyższa – należała do książąt śląskich.
Przejazd do Cieplic Zdroju. Tam zobaczymy: Galerię i Teatr w Parku Zdrojowym, Pałac Schaffgotschów z XVIII wieku, Długi Dom, Kościół Świętego Jana Chrzciciela wraz z zespołem poklasztornym wzniesiony został przez dawnych gospodarzy – zakon cystersów. Barokowy kościół wybudowany w latach 1712 – 1714, według projektu Kaspara Jentscha. Wyposażenie rokokowe, w ołtarzu głównym, obraz Michała Willmanna, zwanego śląskim Rembrandtem.
Jelenia Góra to stare ( ok. 800 lat ), zabytkowe miasto. Do współczesnych czasów zachowało się tutaj niemało architektonicznych zabytków. Przypuszczalnie, już w XIV-tym stuleciu miasto było bronione murami miejskimi z wieżami. Do dzisiaj zachowały się jedynie resztki niegdysiejszych umocnień: Brama Wojanowska z wieżą, resztki murów stanowiące elementy innych budynków np przy ul. Jeleniej oraz Baszty: Grodzka i Zamkowa ( wejście na basztę ). W centrum starego miasta znajduje się Plac Ratuszowy z Ratuszem Miejskim z połowy XVIII-tego wieku. W początkowym okresie lat 70-tych XX stulecia wyburzono większość zabytkowych kamienic w obrębie rynku. Obecna zabudowa placu ratuszowego została zbudowana w latach 70. i jest stylizowana na starą (pozostawiono tylko sześć ścian dawnych kamienic). W centrum Jeleniej Góry znajdują się też liczne zabytkowe budynki sakralne. Będzie również trochę czasu wolnego na ewentualny posiłek we własnym zakresie.
Wieczorem wyjazd w drogę powrotną. Powrót około godz. 20.00 W Łosiowie i Lewinie, około 20.45 w Opolu.
Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.
Cena: 310 zł oraz około 150 zł wstępy, przewodnik, obiadokolacja – płatne na miejscu
W cenie: przejazd autokarem z wszystkimi opłatami, nocleg w hotelu 3* – pokoje 2 – 3 osobowe, śniadanie, opieka pilota, ubezpieczenie NNW, obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy