Kalisz i okolice

Termin: 10.10.2023

6.00 wyjazd z Opola ( zbiórka przy Solarisie od strony kina Helios ). Zbiórka 5 minut wcześniej..

9.30 Przyjazd do Kalisza100 tysięcznego miasta nad Prosną, położonego w województwie wielkopolskim – jednego z najstarszych miast w Polsce. Spotkanie z przewodnikiem. Krótki objazd po mieście z przystankiem przy rezerwacie archeologicznym ( zrekonstruowane częściowo fragmenty grodziska z IX wieku ). Po zaparkowaniu autokaru zwiedzanie piesze: Aleja Wolności, fontanna Noce i dnie, Park, baszta Dorotka, cerkiew, bazylika pw. Wniebowzięcia NMP, liceum i pomnik Asnyka, pałac Puchalskich ( młode lata spędziła tu Maria Konopnicka ), planty, Katedra, Rynek z Ratuszem.

Po obiedzie przejazd do Russowa, gdzie urodziła się w roku 1889 i spędziła dzieciństwo autorka Nocy i dni – Maria Dąbrowska. Dwór, w którym mieści się muzeum pisarki, został wybudowany na miejscu starego. Można w nim zobaczyć typowe wnętrze skromnej siedziby szlacheckiej z przełomu XIX i XX wieku. W powieści Noce i dnie: Kalisz to Kaliniec, Russów to Serbinów, a Niechcicowie to rodzice pisarki.

Wracając do domu zatrzymamy się jeszcze na kwadrans w Nowych Skalmierzycach, gdzie zobaczymy monumentalny dworzec kolejowy. Tu mieściło się przejście graniczne pomiędzy zaborem pruskim i rosyjskim, a w roku 1913 doszło do spotkania cesarza Wilhelma II z carem Mikołajem II.

Planowany przyjazd do Opola około godziny 19.30

Cena: 120 zł + realizacja programu

W cenie: przejazd autokarem z wszystkimi opłatami, opieka pilota, ubezpieczenie NNW.

Realizacja programu: bilety wstępu i przewodnicy w Kaliszu i Russowie, obiad – razem 70 zł.

Informacje telefonicznie a zapisy mailowo lub SMS-em.