Kraków – śladami artystów

Termin: 16.02.2023

7.00 wyjazd z Opola ( zbiórka przy Solarisie od strony kina Helios ). Przejazd do Krakowa.

10.15 Przyjazd do Krakowa. Tym razem w planie jest spacer po Krakowie śladami wybitnych artystów: Jana Matejki, Józefa Mehoffera oraz Tamary Łempickiej. Każde z nich było legendą za życia. Pogoda nie będzie miała większego wpływu na wycieczkę, ponieważ tym razem nastawiamy się na zwiedzanie wnętrz.

Pierwsza grupa zaczyna zwiedzania od Domu Mehoffera – Pałacyku pod Szyszkami. Poznamy tego twórcę jako malarza, mistrza witrażów i kolekcjonera. Obejrzymy prywatne pokoje na pietrze, a także dowiemy się, dlaczego artysta nie zdążył urządzić pomieszczeń reprezentacyjnych. Dowiemy się, dlaczego Mehoffer nie ukończył polichromii w skarbcu katedry, i o co pojedynkował się z Leonem Wyczółkowskim.

Druga grupa zaczyna od wizyty w Domu Matejki przy ulicy Floriańskiej. Tutaj artysta się urodził, tworzył swoje obrazy i tu zmarł. W czasie zwiedzania zobaczymy pamiątki osobiste, medale i berło panowania w sztuce, zajrzymy do salonu i buduaru Teodory Matejko. W pracowni posłuchamy o pasjach mistrza Jana i jego niełatwych relacji z uczniami. A jednym z nich był właśnie Józef Mehoffer..

Na zakończenie w Muzeum Narodowym ( także podział na grupy ).poznamy twórczość i biografię fascynującej Tamary Łempickiej. Obejrzymy portrety i martwe natury, a także akty, którymi artystka szokowała publiczność i krytykę. Posłuchamy anegdot związanych także z życiem prywatnym Łempickiej.

Wyjazd w drogę powrotna około godziny 17.15. powrót do Opola około godziny 20.00

Cena: 110 zł + wstępy

W cenie: przejazd autokarem z wszystkimi opłatami, opieka pilota, ubezpieczenie NNW.

Dodatkowo płatne bilety wstępu i opłaty za przewodników w Domu Mehoffera, Domu Matejki oraz na wystawie Tamary Łempickiej: 60 zł – emeryci i renciści, 70 zł – pozostali.

Dla chętnych planuję również rezerwację posiłku w cenie około 35 zł. Posiłek będzie również w dwóch grupach w godz. 15.00 i 16.00 – równolegle z wizytą w Muzeum Narodowym.

Minimalna ilość uczestników to 38 osób.

Zapisy i informacje telefonicznie i mailowo.