Królestwo Niderlandów – kraina tulipanów, sera i wiatraków

Termin: 10.04 – 15.04.2018

1 dzieńzbiórka w Mikołowie. Wyjazd o godz. 6.00, wyjazd z Opola około 7.30 ( parking za Emmą, ul. Dubois ). Przejazd przez Niemcy do Holandii, nocleg w okolicy Bredy lub Rotterdamu.

2 dzieńśniadanie, przejazd do centrum Bredy – najbardziej polskiego z holenderskich miast, o którym mówi się często – najładniejsze miasto Brabancji Północnej. W programie spacer po centrum, odwiedzimy kościółek św. Joosta, Grote Kerk ( symbol miasta ), przejedziemy na honorowy, wojskowy cmentarz Polskich Żołnierzy, którzy wyzwolili Bredę z rąk okupanta hitlerowskiego i którzy spoczywają tam razem ze swoim dowódcą generałem Maczkiem.

Dalej przejedziemy do Hoek van Holland, gdzie zobaczymy największa ruchomą zaporę wodną na kanale Nieuwe Waterweg stanowiącą część systemu Delta. Odwiedzimy też Rotterdam – najbardziej nowoczesne miasto niderlandzkie i największy port w Europie. Przejedziemy przez symbol miasta, słynny most Erazma, zobaczymy wyjątkowe domy mieszkalne Cubus, ratusz i odwiedzimy nowoczesny bazar. Powrót do hotelu.

3 dzień – po śniadaniu nasze zwiedzanie rozpoczniemy od Scheveningen – wyjątkowego, nadmorskiego kurortu, z długą, piaszczystą plażą, deptakiem, molo, które jest symbolem tego bogatego kurortu lubianego przez rodzinę królewską, jak i znane osobistości.

Następnie odwiedzimy holenderskie perły: Hagę ( Den Haag ) – polityczna stolica Królestwa Niderlandów, gdzie swoją siedzibę ma parlament i była królowa, dziś księżna Beatrycze. Zatrzymamy się przed Trybunałem Sprawiedliwości, gdzie sądzeni są zbrodniarze wojenni, odwiedzimy Binnenhof – najstarszy kompleks zabudowań, który od wieków jest siedzibą parlamentu, XIV wieczny Grote Kerk, przejdziemy główną, reprezentatywną częścią miasta. Na koniec odwiedzimy Delft – jedno z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych średniowiecznych holenderskich miast rozsławione dzięki delft blue – niebieskiej porcelanie malowanej we wzory. Odwiedzimy zabytkową starówkę – rynek z pięknym ratuszem, kościół Oude Kerk (Stary Kościół) ze strzelistą, gotycką wieżą – najpiękniejsza budowla w mieście, Muzeum Miejskie z pracami Johannesa Vermeer’a (urodzony w Delft). Nieuwe Kerk – gdzie pochowani są członkowie rodziny królewskiej, poczynając od założyciela dynastii Wilhelma Orańskiego. Przejazd na nocleg.

4 dzień śniadanie, przejazd do Goudy, typowego holenderskiego miasta, z bogatą historią. Zobaczymy: ratusz, budynek wagi oraz kościół św. Jana ( z najpiękniejszymi w tej części Europy XVI – wiecznymi witrażami ). W każdy czwartek od godz. 10.00 do południa ( od kwietnia do września ) można nacieszyć oczy unikalnym spektaklem, jaki odbywa się wokół żółtych kręgów holenderskiego sera roznoszonych przez ubranych na biało tragarzy przed budynkiem Wagi. Następnie przejedziemy do Keukenhof – wyjątkowego ogrodu, jednej z największych wiosennych atrakcji Holandii. Na obszarze 32 ha podziwiać można ponad 6 milionów tulipanów wszelkich możliwych odmian oraz największą na świecie liczbę kwiatów cebulkowych. Na koniec odwiedzimy jeszcze Lejdę ( Leiden ) – przepiękne, zabytkowe miasto, gdzie w 1606 roku urodził się Rembrandt. Odwiedzimy stare miasto z typową holenderską średniowieczną zabudową, jeden z najstarszych uniwersytetów w Europie (założony w 1575 r), Pieterskerk (kościół św. Piotra) – piękny przykład XV-wiecznego północnego gotyku. Kościół ten pięknie prezentuje się z murów średniowiecznej cytadeli zwanej Brucht. Przejazd na nocleg w Bredzie.

5 dzień – śniadanie, wykwaterowanie i przejazd do Zaanse Schans – wieś ta jest rodzajem skansenu, choć większość domów jest zamieszkałych. Niektóre domy, gospodarstwa i wiatraki są udostępnione do zwiedzania. Obejrzeć można: wiejską wytwórnię serów, urocze staro-holenderskie sklepiki sprzedające produkty jak sto lat temu, muzeum klompów ( drewnianych sabotów ) łącznie z pokazami produkcji, ciekawe i oryginalne pamiątki. Wszystkie domki – jak to w Holandii – otoczone są wodą i połączone mostkami. Nad wodą podziwiać można wiatraki, służące niegdyś do celów przemysłowych.

Ze skansenu przejedziemy do Amsterdamu nazywanej „Wenecją Północy”. Metropolia położona jest na 90 wyspach połączonych ze sobą tysiącem mostów. Zobaczymy tutaj Pałac Królewski na Placu Dam, Westerkerk- kościół protestancki, gdzie pochowany jest Remrandt, dom Anny Frank, Bloemenmarkt ( targ kwiatowy ), gdzie przez cały rok można kupić tulipany. Wizyta w jednej z najbardziej znanych szlifierni diamentów. Zwiedzanie Muzeum Narodowego – Rijksmuseum z XVII-wieczną kolekcją malarstwa holenderskiego m.in. dzieła Remrandta van Rijn ( Straż nocna, Żydowska narzeczona, Autoportret), Johanesa Vermeera ( Nalewająca mleko, Uliczka, Czytająca list), Steena, Halsa lub też zwiedzanie Muzeum Vincenta Van Gogha – aktualnie znajduje się tam ponad 200 obrazów mistrza, 500 jego rysunków i 700 listów. Jest to największa taka kolekcja na świecie. Będziemy mieli okazję podziwiać to wyjątkowe miasto z pokładu statku wycieczkowego w czasie rejsu po Amsterdamskich kanałach. Wieczorem pospacerować można po De Wallen – dzielnicy czerwonych latarni „red light district” ( miejsce nocnych uciech ). Powrót do autokaru i nocny wyjazd z Amsterdamu, ok. 21 – 22.

6 dzień – nocny przejazd przez Niemcy, powrót do Opola w godzinach przedpołudniowych..

Cena:  1180 zł

Cena zawiera:

  • 4 noclegi ze śniadaniem ( szwedzki stół ) w hotelu 3*,

  • przejazd komfortowym autokarem,

  • opieka polskiego pilota,

  • ubezpieczenie w TU Signal Iduna: KL 15000 EUR, NW 15000 PLN + CP,

  • podatek vat,

  • obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny w wysokości 10 zł.

Opłaty dodatkowe:

  • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, parkingi, rejs po kanałach Amsterdamu, miejscowy przewodnik, system Tour Guide – razem około 80 EUR.


Najnowsze wpisy

Październik 2018
P W Ś C P S N
     
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031