Legnica, Legnickie Pole i Jawor

Termin: 13.10.2021

7.00 wyjazd z Opola. Zbiórka przy Solarisie od strony kina Helios – 5 minut wcześniej.

Około 10.00 przyjazd do Legnicy – pięknego, zabytkowego miasta w województwie dolnośląskim położonego nad Kaczawą. Pierwsze udokumentowane ślady osadnictwa Słowian na tym terenie pochodzą już z VIII wieku. Istniał tu wówczas gród obronny. Nazwa Legnica natomiast pierwszy raz pojawiła się w 1149 roku, w dokumencie Bolesława Kędzierzawego – księcia Polski. Zwiedzanie miasta z przewodnikiem: Zamek, Mauzoleum Piastów, Kościół Mariacki, Stary i Nowy Ratusz. Po zwiedzaniu posiłek.

Około 14.00 przejazd do Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu. Upamiętnia jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach średniowiecznego Śląska i Polski. W 1241 r. ziemie polskie stały się celem najazdu mongolskiego. 9 kwietnia 1241r. w pobliżu Legnicy z najeźdźcami zwarło się w boju rycerstwo polskie dowodzone przez księcia śląskiego Henryka II Pobożnego. Bitwa zakończyła się porażką sił książęcych i śmiercią Henryka II.  Muzeum mieści się w najstarszej zachowanej świątyni Legnickiego Pola, w pobenedyktyńskim kościele p.w. Trójcy Świętej i NMP wzniesionym w 2 połowie XIV w.

Około 16.00 przejazd do Jawora. W 1648 roku zawarto pokój westfalski, który zakończył wojnę trzydziestoletnią. Wtedy to katolicki cesarz Ferdynand III Habsburg wydał zgodę na budowę trzech kościołów luterańskich. Co ciekawe, w postanowieniach było kilka warunków, świątynie miały powstać z nietrwałych materiałów budowlanych takich jak słoma, glina i drewno, bez dzwonnicy i miały być oddalone od centrum miasta. Jakże dziwnie się złożyło, że dziś te polskie kościoły pokoju to największe drewniane świątynie w Europie. Kościół w Jaworze jest jednym z dwóch zachowanych do dzisiaj. Drugim jest kościół w Świdnicy, trzeci w Głogowie nie zachował się do naszych czasów.

Około 17.00 wyjazd do Opola.

Kolejność zwiedzania może zostać zmieniona.

Cena: 80 zł + opłaty dodatkowe

W cenie:

  • przejazd autokarem, opieka pilota,
  • ubezpieczenie NNW ( 20000 zł ).

Dodatkowo: wstępy do zwiedzanych obiektów, usługi miejscowych przewodników oraz posiłek – około 60 zł – emeryci i renciści, pozostali 5 zł więcej.

Każdy uczestnik musi wypełnić oświadczenie dotyczące zagrożenia epidemiologicznego.

Podczas przejazdu obowiązują maseczki zakrywające usta i nos.

Wszystkie wpłaty na wycieczce.

Zgłoszenia telefonicznie i mailowo lub osobiste w Centrum Seniora.