Norweskie fiordy

Termin: 15 – 22.08.2022

1 dzień – Przejazd do Świnoujścia, zaokrętowanie na prom, wypłynięcie do Szwecji ok. godz. 22.00

2 dzień – Przypłynięcie do Ystad o godz. 6.30, śniadanie przed wyjściem z promu. Przejazd do Malmö, by następnie najdłuższym w Europie mostem Øresund długości ok.16 km (most, sztuczna wyspa, tunel) dotrzeć do Kopenhagi. Spacer po stolicy Dani uznawanej za jedno z najładniejszym skandynawskich miast, w programie m.in. kopenhaska Syrenka, postać z baśni Jana Christiana Andersena, Cytadela, fontanna Bogini Gefion, Christianborg – siedziba duńskiego parlamentu, Katedra – miejsce koronacji wielu duńskich monarchów, Rundetarn – okrągła wieża oraz Nyhavn – malownicza dzielnicę z XVIII – wiecznymi hanzeatyckimi kamieniczkami, spacer głównym deptakiem miasta – Stroget. Następnie przejazd do Hirtshals, spacer do latarni morskiej, zaokrętowanie na prom, nocleg na promie.

3 dzień – Śniadanie na promie, rejs widokowy Stavanger-Bergen, wyokrętowanie w Bergen, zwiedzanie Bergen – miasta wpisanego na listę dziedzictwa UNESCO, wejście na wzgórze Floyen (opcjonalnie wjazd kolejką), nocleg w hotelu w okolicy Bergen, opcjonalnie obiadokolacja w hotelu.

4 dzień – Śniadanie w hotelu, przejazd do Vossevangen, przejazd pociągiem z Voss do Myrdal, stacji położonej naa wysokość 865 m n.p.m w samym sercu Gór Skandynawsjich i zejście z Myrdal – niezwykle malowniczym szlakiem do kościółka w Lunden Flam, gdzie czeka autokar (15 km spaceru). Przejazd na jeden z najciekawszych punktów widokowych w Norwegii. Stegastein to umieszczona 650 m nad wodą platforma widokowa zbudowana z drewna i szkła, „wypuszczona” 30 m w głąb fiordu Aurlandsfjord – już sam podjazd górską drogą na Stegastein dostarcza niezapomnianych wrażeń. Kolejną atrakcją będzie rejs statkiem jedną z piękniejszych tras po norweskich fiordach z Flam do Gudvangen. Powrót do Voss – nocleg. Opcjonalnie obiadokolacja w hotelu.

5 dzień – Śniadanie, kolejny dzień pełen niezwykłych widoków i wodospadów. Przejazd malowniczą drogą nad Hardangefjordem do Haugesund, po drodze malowniczy wodospad Steinsdalsfossen, przepłynięcie promem Tørvikbygd-Jondal, przejazd tunelem pod lodowcem Folgefonna, wodospad Latefossen. Trekking na punkt widokowy nad wodospadem Langfoss. Po przyjeździe do Haugesund, spacer po miasteczku, nocleg. Opcjonalnie obiadokolacja w hotelu.

6 dzień – Śniadanie. Przejazd do słynnego miejsca widokowego – Preikestolen. Ta półka skalna (Pulpit Rock), która wysuwa się ponad Lysefjord, jest jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Norwegii. Preikestolen ma 604 m wysokości i zakończony jest płaską skalną półką o wymiarach 25 na 25 metrów. Na szczyt prowadzi kamienista droga o długości ok. 4 km i różnicy poziomów ok. 350 m. Trekking zajmuje 4 – 5 godzin w obie strony. Trasa jest umiarkowanie łatwa.
Alternatywnie dla grup o słabszej kondycji można zorganizować niezwykle malowniczy rejs po Lysefjord i obejrzeć Preikestolen z dołu (dodatkowo płatne).
Przejazd do 
Stavanger i zwiedzanie miasta: urzekająca starówka z brukowanymi uliczkami i białymi drewnianymi domkami. Gamle Stavanger jest najlepiej zachowaną dzielnicą drewnianych budynków w Europie Północnej. Zabytkowy obszar obejmuje 173 chronione i odrestaurowane drewniane domy pochodzące z końca XVIII i początku XIX wieku. W 1975 zostało uznane przez UNESCO za jedno z najlepiej zachowanych miast w Norwegii. Na uwagę zasługuje również katedra Domkirke, jedyna norweska, średniowieczna katedra, która zachowała oryginalny wygląd i wystrój. 
Zaokrętowanie na prom Stavanger-Hirtshals.

7 dzień – Przypłynięcie do Hirtshals – śniadanie na promie, wyokrętowanie o 8.00. Przejazd do Aarhus, jednego z najstarszych duńskich miast, którego historia sięga VIII w. Wtedy tereny te zamieszkiwane były przez Wikingów. Aarhus jest również drugim co do wielkości (po Kopenhadze) miastem Danii, tętniącym uniwersyteckim życiem. Spacer po starym mieście, gdzie znajduje się jeden z najcenniejszych zabytków miasta monumentalna ceglana katedra św. Klemensa (Aarhus Domkirke) oraz wizyta w skansenie Stare Miasto (Den Gamle By). Dalsza podróż w kierunku Niemiec, nocleg w okolicy Lubeki

8 dzień – Śniadanie, zwiedzanie Lubeki, często nazywanej „królową Hanzy”, miasta marcepanu i ceglanego gotyku. Zwiedzanie przepięknego starego miasta (UNESCO), pełnego zabytków pochodzących z czasów kupieckiej potęgi tych terenów. W programie m. in: Brama Holsztyńska – symbol miasta, gotyckie kościoły św. Piotra i NMP, ratusz – najstarszy w Niemczech, szpital św. Ducha. Dom Buddenbrooków.

Dalsza podróż w kierunku Polski. Przyjazd do Kraju w godzinach wieczornych.

Cena: 3590 zł

Cena zawiera:

  • transport autokarem
  • 3 noclegi na promach ze śniadaniami bufetowymi (kabiny 4 os wewnętrzne)
  • 3 noclegi ze śniadaniami bufetowymi w hotelach na terenie Norwegii, pokoje 2-os z łazienkami
  • 1 nocleg ze śniadaniem w hotelu na terenie Niemiec, pokoje 2-os z łazienkami
  • opiekę pilota
  • ubezpieczenie KL i NNW Signal Iduna
  • obowiązkową składkę na TFG i TFP

Cena nie zawiera:

  • kosztów realizacji programu, przejazdu koleją na trasie Voss-Myrdal, rejsu Flam-Gudvangen, zestawu tour-guide, opłaty miejscowej w hotelach – ok. 100€
  • dopłaty do kabiny 2-os na promach – 380 zł/os

Organizator: Eko-Tourist – Kraków, AT Turystyka i Góry – Opole

Dodatkowe informacje: Jacek Michalski tel. 502251058