Od Diory do arboretum

Termin: 3.06.2022

Wyjazd z Opola ( zbiórka przy Solarisie od strony kina Helios ). Dokładną godzinę wyjazdu podam w przyszłym tygodniu. Zależeć to będzie od liczebności grupy – czy wymagany będzie podział na dwie mniejsze.

Przyjazd do Dzierżoniowa. Miasto posiada prawa miejskie już od połowy XIII wieku. Obecna, polska nazwa miasta, została nadana dla upamiętnienia ks. Jana Dzierżonia – wybitnego śląskiego badacza pszczół. Za czasów PRL miasto było kojarzone głównie z Zakładami Radiowymi DIORA. Pamiątką tamtych czasów jest Trakt Diory, szlak istniejący od 2018 roku, na którym możemy zobaczyć 10 radioodbiorników odlanych z mosiądzu w skali 1:1 ( od stacjonarnego Pioniera z 1952 roku, do przenośnej Ewy z 1969 roku ). Zwiedzimy również Muzeum Miejskie z ciekawymi zbiorami. W planie jest również wejście na taras widokowy wieży Ratusza z piękną panoramą oraz rzut oka na warsztat menniczy, gdzie chętni mogą wybić sobie monetę za symboliczną opłatą.

Przyjazd do Niemczy na obiad.

14.00 przyjazd do Wojsławic, 2 km na wschód od Niemczy. Wieś znana jest wszystkim miłośnikom przyrody z powodu znajdującego się tutaj arboretum – ogrodu botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Zgromadzono tu półtora tysiąca drzew i krzewów, w tym około 500 gatunków i odmian różaneczników i azalii, które wraz z innymi roślinami z rodziny wrzosowatych stanowią kolekcję wzorcową arboretum. Największy najazd turystów przeżywa każdego roku w maju i czerwcu, gdy kwitną różaneczniki. Powierzchnię Arboretum systematycznie powiększano − w 1990 r. przyłączono 5 hektarów nowych gruntów, w 2005 r. wynosiła już 62 hektary. Nadal rekonstruuje się stawy i cieki wodne, zakłada systemy nawadniające, wytycza nowe alejki, a przede wszystkim sadzi wiele roślin, dzięki czemu ich liczba zwiększyła się w ostatnich latach wielokrotnie. Zwiedzanie z przewodnikiem około 2,5 godziny. Potem trochę czasu wolnego. Na terenie ogrodu możliwość skorzystania z małej gastronomii.

Około 17.30 wyjazd do Opola.

Cena: 70 zł

W cenie:

– przejazd autokarem,

– opieka pilota,

– ubezpieczenie NNW ( 10000 zł ).

Dodatkowo: wszystkie wstępy, przewodnik w Wojsławicach, obiad 60 zł – osoby 65+, i posiadający grupę inwalidzką oraz 70 zł – pozostałe osoby.

Wszystkie wpłaty w autokarze.

Proszę o przygotowanie odpowiedniej kwoty.