Południowe Czechy

Termin: 28.06 – 1.07.2023

1 dzień – wyjazd o godz. 6.00 z zatoczki przy Solarisie, od strony ul. Żeromskiego. Przejazd przez Czechy. Pierwszym punktem zwiedzania będzie malowniczy zamek na wodzie Cervena Lhota. Został wybudowany na wyspie pośrodku stawu w XIII w., dwa wieki później przebudowany w stylu renesansowym. Zamek połączony jest z lądem kamiennym mostem. Przejazd do miasta Telč – jednego z najpiękniejszych miast morawskich, którego początki sięgają XII wieku. Miasto nie ucierpiało od wojen, ani późniejszym przeróbkom architektonicznym i w 1992 roku zostało wpisane na listę UNESCO. Przejazd do miasta Dacice – znane z pomnika Kostki Cukru. W roku 1843 w tutejszej cukrowni powstała pierwsza kostka cukru na świecie. Ostatnim przystankiem będzie miasto Slavonice. Przepiękne renesansowe domy, bogato zdobione rzeźbami, ornamentami i sgrafitti – stojące w sercu jednego z najbardziej malowniczych miast czeskich na każdym przybyszu robią niezapomniane wrażenie. Przejazd na nocleg i posiłek do hotelu w Ripcu.

2 dzień – przejazd do Temelina. Zwiedzanie infocentrum jednej z dwóch czeskich elektrowni jądrowych. Przejazd do Prachatic, miasta położonego u podnóża góry Libín (1096 metrów n.p.m.). Jego początki sięgają XI wieku kiedy to znajdowała się tu niewielka osada. Dzięki monopolowi na handel solą a także korzystnemu położeniu na słynnym Złotym Szlaku wiodącym z Czech do Bawarii, w XIV wieku Prachatice przekształciły się w dobrze prosperujące miasto. Główne zabytki to: Kościół św Jakuba, budynki Starego i Nowego Ratusza oraz pozostałości murów miejskich z basztami i bramami miejskimi. Prachatice poszczycić się mogą także największą ilością kamienic z sgraffitowymi dekoracjami w Czechach. Kolejną atrakcją jest Hluboká miasto w południowych Czechach, położone nad Wełtawą z majestatycznym neogotyckim zamkiem. Budowla ta swoim kształtem nawiązuje to angielskiej królewskiej rezydencji w Windsorze. Historia zamku w Hluboce sięga czasów średniowiecznych, kiedy to na polecenie ówczesnego króla Czech – Przemysła II Ottokara z dynastii Przemyślidów wzniesiono tu pierwszy warowny gród obronny. Zamek uzyskał swój obecny kształt za panowania możnego książęcego rodu Schwarzenbergów. Stało się to za sprawą księcia Jana II Adolfa, który w latach trzydziestych XIX wieku polecił zburzyć dawny zamek a w jego miejscu wznieść romantyczną neogotycką rezydencję. Obejrzymy pełne przepychu bogate wnętrza w które skrywają imponujące kolekcje obrazów, gobelinów, broni, porcelany oraz szkła. Przejazd do Czeskich Budziejowic. Powstały w połowie XIII wieku, jako miasto królewskie. Ponieważ znajdowało się na ważnym szlaku handlowym, szybko zyskało na znaczeniu. Dziś znane jest przede wszystkim miłośnikom piwa. To właśnie tu powstaje słynny na cały świat Budvar. Od ponad 700 lat piwo warzone jest według oryginalnej receptury. Do czasów obecnych w Czeskich Budziejowicach zachowało się zabytkowe stare miasto ze średniowiecznym układem urbanistycznym w którego centrum znajduje się rozległy kwadratowy Rynek Przemysła Ottokara II. Jest to największy tego typu plac w całych Czechach, którego powierzchnia wynosi 1,7 ha (długość boku 133 metry). W jego centralnym punkcie znajduje się okazała barokowa Fontanna Samsona (Samsonova kašna). Z każdej strony rynek otaczają okazałe kamienice oraz domy mieszczańskie z których na uwagę zasługuje wybudowany w latach 1727-1730 barokowy budynek ratusza miejskiego (Radnice). Głównym punktem pobytu będzie zwiedzanie i degustacja. Powrót do hotelu.

3 dzień – przejazd do Holaszowic. Jest to przykład idealnie zachowanego miasteczka z oryginalną późnobarokową architekturą ludową. Do II wojny światowej była to niemieckojęzyczna enklawa wewnątrz Czech. Po wojnie wyludniona – aktualnie mieszka tu około 150 osób ( od 1998 roku na liście UNESCO ). Zobaczyć tu możemy budynki mieszkalne, stajnie, spichlerze, drewniane studnie oraz starannie pielęgnowane ogródki. Przejazd do Czeskiego Krumlova – zabytkowego miasta z XIII wieku. Historyczne centrum miasta położone jest w malowniczym zakolu Wełtawy u podnóża monumentalnego zamku. Jest to drugi co do wielkości zamek w Czechach. Na przestrzeni wieków warownia była wielokrotnie przebudowywana i powiększana. Władali nią : Vitkovicowie, Rożmbarkowie, Habsburgowie i Szwarcenbergowie. Czeski Krumlov nie został nikdy zniszczony przez pożar czy zawieruchę wojenną i w roku 1992 został wpisany na listę UNESCO. Kolejnym punktem będzie przejazd do Lipna nad Wełtawą. Magnesem przyciągającym turystów jest Ścieżka w Koronach Drzew Lipno. Była to pierwsza tego typu konstrukcja jaka wzniesiona została na terenie Republiki Czeskiej. Wybudowano ją w 2012 roku i praktycznie od razu zyskała dużą popularność. Cała trasa liczy sobie blisko 675 metrów i wiedzie ponad wierzchołkami drzew Szumawy – malowniczego pasma górskiego położonego na pograniczu Czech, Niemiec i Austrii. Trasa ścieżki kończy się charakterystyczną wieża widokową z której rozpościera się niezwykle malowniczy widok na całą Szumawę, Zbiornik Lipnowski, a także znajdujące się w oddali Alpy. Powrót na nocleg.

4 dzień – przejazd do miasteczka Třeboň, leżącego nad rzeką Lużnice. Początki sięgają XII wieku a już w 1376 roku otrzymał prawa miejskie. Do rozwoju miasta przyczyniła się rodzina Rožmberków, rozbudowując miejscowy system kanałów i zapór ( Złoty Kanał dostarcza wodę do miasta ). Główną atrakcją jest spacer po malowniczych krętych uliczkach Starego Miasta oraz olbrzymi zamek. W parku możemy zobaczyć grobowiec Szwarcenbergów. Niedaleko miasta znajduje się rezerwat przyrody ryb słodkowodnych ( UNESCO ). Przejazd do Jindřichův Hradec to zabytkowego miasta nad rzeką Nežárką na historycznym pograniczu pomiędzy Czechami, Morawami i Austrią. Jego początki sięgają przełomu IX i X wieku, kiedy to znajdował się tu niewielki drewniany gród obronny. Jednym z najcenniejszych zabytków miasta jest górujący nad okolicą średniowieczny zamek. Odwiedzając Jindřichův Hradec warto także zobaczyć monumentalną XIV wieczną Bazylikę Najświętszej Marii Panny, Zamkowy Browar, Ratusz, XVIII wieczną barokową kolumnę Świętej Trójcy, kościół św. Jana Chrzciciela oraz znajdujące się w byłym budynku seminarium jezuickiego (obecnie muzeum) Kýzove Jasełka (największa na świecie ruchoma szopka). Wyjazd w drogę powrotną.

Uwaga. Kolejność zwiedzania poszczególnych miejsc może ulec zmianie. Wejście na ścieżkę w koronach drzew jest zależne od pogody.

Cena: 1150 zł

Cena zawiera:

  • 3 noclegi w hotelu w pok. 2-os. z łazienką,
  • 3 śniadania, 3 obiadokolacje,
  • transport autokarem wraz z opłatami drogowymi i parkingami,
  • opiekę pilota,
  • ubezpieczenie Signal Iduna: KL + Choroby Przewlekłe, NNW, bagaż,
  • obowiązkowe składki na TFG i TFP,
  • korzystanie z systemu Tour Guide.

Cena nie zawiera

Realizacji programu ( wstępy, kolejka, przewodnik ) około 1700 kcz – osoby >65 lat, około 2000 kcz – pozostałe osoby. Dokładna kwota będzie podana po zrobieniu wszystkich rezerwacji.