Poznajemy Świętokrzyskie

Termin: 5 – 9.07.2021

1 dzień – wyjazd z Opola o godz. 6.00. Zbiórka przy Solarisie od strony wejścia do kina Helios. Przejazd w Łysogóry, do Słupi Nowej, skąd na piechotę dojdziemy na Święty Krzyż. Zwiedzimy tam klasztor benedyktynów z kaplicą Oleśnickich oraz zobaczymy punkt widokowy na gołoborze. Po zejściu przejedziemy do Świętej Katarzyny: zespół klasztorny Benedyktynek, pomnik Stefana Żeromskiego, źródełko św. Franciszka i Muzeum Minerałów i Skamieniałości. Przejazd na nocleg.

2 dzień – przejazd do Buska-Zdroju – spacer po uzdrowisku znanego już od końca XVIII wieku. Polecany głównie dla osób z problemami kostno-stawowymi. Wełecz – sosna krocząca. Wiślica – kolegiata z XIV wieku ( w podziemiach relikty romańskie ), Dom Długosza. Pacanów – kultowe miasteczko dla wszystkich. Obowiązkowe zdjęcie pod pomnikiem Koziołka Matołka.

3 dzień – przejazd do Sandomierza: Wzgórze Zamkowe z Zamkiem, Wąwóz Królowej Jadwigi, Wzgórze Staromiejskie, Wąwóz Staromiejski, Ucho Igielne, Rynek, Brama Opatowska, Katedra, Colegium Gostomianum, Dom Długosza. Przejazd do Ujazdu: zamek Krzyżtopór – rezydencja Krzysztofa Ossolińskiego. Budowany w latach 1621-1644. Wzniesiony w typie palazzo in fortezza.

4 dzień – przejazd do Zagnańska, gdzie zobaczymy chyba najbardziej znane drzewo w Polsce – dąb Bartek. Przejazd do Oblęgorka – zwiedzanie Muzeum Henryka Sienkiewicza; pałacyk pisarz i noblista otrzymał w darze od społeczeństwa polskiego w 1900 r. Przejazd do Kielc: rezerwat ścisły przyrody nieożywionej Kadzielnia, Wzgórze Zamkowe z katedrą Wniebowzięcia NMP z polichromią uczniów Jana Matejki i dawnym Pałacem Biskupów Krakowskich – obecnie Muzeum Narodowe, Park Miejski, ul, Sienkiewicza z licznymi kamieniczkami z XVIII w.

5 dzień – przejazd do jaskini Raj. Nie jest ona duża, ale ma bogatą szatę naciekową. Potem zwiedzimy ruiny Zamku Królewskiego w Chęcinach oraz pospacerujemy po starówce. Kolejnym etapem będzie Jędrzejów z muzeum zegarów i przyrządów astronomicznych im. Przypkowskich. W drodze powrotnej krótki postój w Nagłowicach przy zespole dworsko-parkowym z końca XVIII w. Powrót do Opola.

Ostateczny program i punkty zwiedzania będą zależne od sytuacji epidemiologicznej w regionie. Wstępy również podałem w widełkach, bo dopiero bliżej wyjazdu będzie wiadomo czy wszystkie obiekty będą dostępne.

Cena: około 730 zł ( w tym 450 zł przelew na konto i 280 zł – wplata na miejscu ).

W cenie: transport autokarem, 4 noclegi w hotelu 2* koło Kielc – pokoje 2-os. ze śniadaniem, 4 obiadokolacje, opieka pilota, ubezpieczenie NW.

Opłaty dodatkowe: wstępy do zwiedzanych obiektów i parku narodowego, przewodnicy, system tour guide, obowiązkowe haracze na TFG i TFP – razem około 140 – 180 zł