Poznajemy Ziemię Łódzką

Termin: 24-28.05.2022

1 dzień – wyjazd z Opola o. godzinie 7.00 ( zbiórka przy Solarisie od strony kina Helios ). Przejazd na baseny termalne w Poddębicach lub Uniejowie. Pobyt 3 – godzinny. Następnie przejedziemy do Rogowa, gdzie znajduje się arboretum Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Początki sięgają 1923 roku. Położony jest w dawnym siedlisku leśnym i ma charakter parku leśnego. Na jego obszarze znajdują się jedne z najbogatszych i najciekawszych kolekcji drzew i krzewów Europy Środkowo-Wschodniej. Całości dopełniają leśne powierzchnie doświadczalne z obcymi gatunkami drzew leśnych i alpinarium – ulubione miejsce wielu zwiedzających. Spacer z przewodnikiem – około 1,5 godz. Przejazd do Łodzi.

2 dzień – spędzimy w Łodzi. Jest to miasto kontrastów, które intryguje niemal na każdym kroku. Jest pełne fabryk, a jednocześnie bardzo zielone, eklektyczne, a zarazem awangardowe. Łódź olśniewa przepychem fabrykanckich pałaców i zadziwia artystycznymi instalacjami.

Choć historia miasta sięga sześciu wieków wstecz, dynamiczny rozwój Łodzi nastąpił niespełna 200 lat temu. Z małej osady, jaką była w początkach XIX wieku, stała się w krótkim czasie „ziemią obiecaną” dającą dziesiątkom tysięcy rodzin nadzieję na lepsze jutro. W przestrzeni miasta natknąć się można na liczne ślady wielokulturowego robotniczego tygla. Takim tyglem była Łódź do II wojny światowej. Po wojnie, stając się filmową stolicą Polski, otworzyła kolejny ważny rozdział swej historii. W 2017 roku została przyjęta do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO jako Miasto Filmu. W programie: spacer po Piotrkowskiej, Księży Młyn – dawne osiedle robotnicze powstałe w XIX wieku, punkt widokowy na Muzeum Fabryki, Muzeum miasta Łodzi, Manufaktura – dawne Imperium Poznańskiego, zwiedzanie Centralnego Muzeum Włókiennictwa ( wystawy stałe „Miasto, Moda, Maszyna” oraz „Mikrohistorie” ).

3 dzień – przejazd do Łęczycy, miasta z zachowanym średniowiecznym układem urbanistycznym. Zwiedzanie zamku królewskiego w Łęczycy z XIV wieku, zbudowanego przez Kazimierza Wielkiego, znanego też jako siedziba diabła Boruty. Obecnie mieści się tam muzeum. Następnym punktem zwiedzania będzie XII – wieczna kolegiata romańska w Tumie pod wezwaniem NMP i św. Aleksego. W okolicy znajduje się słowiańskie grodzisko z VI – XIII wieku. W Kwiatkówku zobaczymy skansen Łęczycka Zagroda Chłopska. Kilka budynków i piękny wiatrak koźlak uzupełnione stawem powstały w 2013 roku. Na koniec zrobimy sobie zdjęcie w Piątku przy pomniku ustawionym w geometrycznym środku Polski.

4 dzień – przejazd do Tomaszowa Mazowieckiego. Zaczniemy od Rezerwatu Niebieskie Źródła. Są to wywierzyska krasowe jedne z najciekawszych tego typu zjawisk w Europie. Główny kompleks wodonośny stanowią spękane wapienie jurajskie, z których wytryska woda przybierająca niebiesko-błękitno-zieloną barwę. Obok znajduje się Skansen Rzeki Pilicy – pierwsze w Polsce muzeum na wolnym powietrzu poświęcone rzece. Ostatnim punktem są Groty Nagórzyckie – sztuczne wyrobiska po dawnej kopalni piasku. Podczas spaceru oświetlonym chodnikiem podziwia się przestrzeń podziemia oraz ekspozycje związane z historią i legendami tego miejsca. Kolejnym punktem jest Konewka – udostępniony jest bunkier kolejowy z okresu II wojny światowej (w środku ciekawa wystawa) oraz bunkry techniczne. Po przejeździe do Spały zobaczymy pozostałości dawnej rezydencji carskiej, dawną oranżerię carską ( obecnie hotel ), żeliwny pomnik żubra. Obecnie Spała znana jest z Ośrodka Przygotowań Olimpijskich. Kolejnymi punktami będą krótkie wizyty: w Inowłodzu: romańska świątynia św. Idziego i zamek oraz w Sulejowie–Podklasztorzu, gdzie nad jeziorem Sulejowskim, w dawnym klasztorze cysterskim z XII – XIV w. mieści się obecnie hotel.

5 dzień – pierwszym punktem będzie Pałac w Nieborowie, W pałacu znajduje się obecnie muzeum wnętrz rezydencji pałacowej z XVII-XIX wieku, oparte na ocalałym wyposażeniu pałacu i jego kolekcjach (rzeźba, obrazy, grafika, meble, brązy, porcelana i szkło, srebra, zegary, tkaniny, zbiory biblioteczne), uzupełnione obiektami sztuki i rzemiosła artystycznego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie Pałac otacza park w stylu francuskim. Następnie przejedziemy do Arkadii, gdzie w końcu XVIII wieku wieku powstał park w stylu angielskim. Zdobią go liczne rzeźby i pawilony ( Grota Sybilli, Domek Gotycki czy Świątynia Diany ). potem przejedziemy do stolicy Księstwa Łowickiego – Łowicza. Prawa miejskie otrzymał w 1289 roku, należał do arcybiskupów gnieźnieńskich, należał do najzamożniejszych miast w Polsce. Ciekawostką jest Nowy Rynek – jeden z trzech trójkątnych rynków w Europie. Podczas spaceru zobaczymy Bazylikę katedralną Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja, Stary i Nowy Rynek oraz Muzeum Guzików. Przyjazd do Opola ok. godz. 22.

Ostateczny program i punkty zwiedzania będą zależne od sytuacji epidemiologicznej w regionie. Zakładane minimum uczestników – 38 osób.

Cena: 920 zł ( w tym 620 zł przelew na konto i 300 zł – wplata na miejscu ).

W cenie: transport autokarem, 4 noclegi w hotelu Mazowieckim w Łodzi – pokoje 2-os. z łazienką, 4 śniadania, 4 obiadokolacje, opieka pilota, korzystanie z systemu tour guide, ubezpieczenie NW 20000 zł, obowiązkowe opłaty na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Pomocowy.

Opłaty dodatkowe: basen, wstępy do zwiedzanych obiektów, przewodnicy – razem około 260 zł ( emeryci i renciści około 210 zł ). Ostateczna wysokość tych opłat będzie wiadoma przed wyjazdem, gdy potwierdzę wszystkie wejścia do obiektów.