Przez Macedonię Północną i Albanię

Termin: 15-27.09.2023

1 dzień – wyjazd z Opola o godz. 6.00. Przejazd przez Słowację, Węgry na nocleg tranzytowy w Serbii.

2 dzień – przejazd przez Serbię, przyjazd do Skopje. Wieczorny spacer do centrum miasta.

3 dzień – przejazd do Tetova – miasta z wyjątkowym Malowanym Meczetem, położonego pod masywem Szar Płaniny. Spacer w kanionie Matka. Zwiedzanie zabytkowego centrum miasta z ładną dzielnicą muzułmańską i dużą ilością nowych pomników, Dom Pamięci Matki Teresy. Nocleg w Skopje.

4 dzień – przejazd do Ohrydy. Po drodze postój w Bitoli. Zwiedzanie antycznego miasta Heraklea Linkestis, założonego przez Filipa II Macedońskiego w IV wieku p.n.e. Miasto zostało zaatakowane przez Rzymian w 148 p.n.e. Zachowane fragmenty wczesnochrześcijańskiej bazyliki, bizantyjskiej twierdzy i teatru

5 dzień – rano zwiedzanie Ochrydy z przewodnikiem: twierdza cara Samuela, sobór św. Zofii, cerkiew św. Bogarodzicy oraz najpiękniej położona cerkiew św. Jana Kaneo. Po południu przejazd do monastyru św. Nauma, powrót na nocleg.

6 dzień – dzień wypoczynku nad jeziorem.

7 dzień – wykwaterowanie, przekroczenie granicy, Przejazd na nocleg do Golem koło Durres, po południu czas wolny na plaży.

8 dzień – przejazd do Tirany. zwiedzanie centrum miasta: plac Skanderbega, meczet z XIX wieku, popiersie Szopena, przejazd do Kruji – zamek i muzeum Skanderbega – bohatera narodowego Albanii, średniowieczny bazar.

9 dzień – przejazd do miasta Kucowa, gdzie znajduje się pomnik słynnego geologa polskiego Prof. Stanisława Zubera. Przejazd do Beratu, zwiedzanie Zamku oraz Muzeum Ikon znanego malarza albańskiego Onufrego, który żył w XVII wieku. Berat to miasto figurujące w spisie UNESCO, znane również jako „Miasto tysiąca okien”, powrót na nocleg,

10 dzień – dzień wypoczynku nad morzem.

11 dzień – po śniadaniu wyjazd w drogę powrotną, przejazd do Bośni i Hercegowiny przez Szkodrę, Podgoricę i Niksic. Przejazd w zależności od warunków może odbyć się inną trasą. Przyjazd na nocleg do Sarajewa.

12 dzień – wykwaterowanie, przejazd tramwajem i zwiedzanie centrum Sarajewa:- meczet Gazi Husrev Bega, studnia Sebilj, Bezistan, Sahat Kula, trochę czasu wolnego w centrum. Po południu wyjazd w drogę powrotną do kraju ( ok. godz. 14.00 )

13 dzień – przyjazd do Opola w godzinach rannych.

Uwaga: Kolejność realizacji programu oraz trasa przejazdu może ulec zmianie.

Cena: 2900 zł

Cena zawiera:

9 noclegów w hotelach 2* – 3*, pokoje 2 – osobowe z pełnym węzłem sanitarnym,

  • 9 śniadań i 9 obiadokolacji,

  • przejazd autokarem wraz z wszelkimi opłatami,

  • opiekę pilota,

  • ubezpieczenie Signal Iduna: Koszty Leczenia ( 45000 eur ) + Choroby Przewlekłe, Następstwa Wypadków ( 20000 zł ), Bagaż 1100 zł,

  • obowiązkowe składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny ( 10 zł ) i Turystyczny Fundusz Pomocowy ( 10 zł ),

  • korzystanie z systemu tour guide,

  • podatek vat

Cena nie zawiera:

  • 2 noclegi tranzytowe ze śniadaniem i obiadokolacją, opłat za wstępy, rejs, kosztu miejscowych przewodników, zwyczajowych napiwków –  180 EUR,

  • napojów do kolacji.

Cena nie zawiera też ubezpieczenia od kosztów rezygnacji.

Ceny żywności, napojów i owoców w zwiedzanych krajach zbliżone lub niższe niż w Polsce.

Jako kieszonkowe sugerujemy kwotę 50 – 100 EUR.

Kurs 1 EUR = około 115 RSD ( serbski dinar ),  Kurs 1 EUR = około 110 ALL ( albański lek ),

Kurs 1 EUR = około 60 MKD ( macedoński denar ),  Kurs 1 EUR = około 1,95 BAM ( bośniacka marka ).