Przez Normandię i Bretanię

Termin: 22-31.07.2023

1 dzień – wyjazd z Opola o godz. 6.00 ( zbiórka koło Solarisa kilka minut wcześniej )przejazd przez Niemcy, na nocleg tranzytowy w Belgii okolice Charleroi.

2 dzień – przejazd do Giverny. Zwiedzanie domu z ogrodem Claude’a Moneta. Miasteczko Giverny stało się słynne właśnie dzięki temu, że swój dom miał tu światowej sławy impresjonista. Artysta mieszkał tworzył od 1883 r. aż do swojej śmierci w 1926 r. Na wielu jego obrazach dostrzeżemy szczegóły zaczerpnięte z ogrodu otaczającego jego dom, a postacie utrwalone na obrazach pozowały mu właśnie nad tym sławnym stawem porośniętym liliami. Przejazd do Rouen, miasta, które już w 911 roku zostało stolicą Księstwa Normandii. Spacer po centrum: Katedra Notre-Dame, kościół St-Ouen, Wielki Zegar, Palais de Justice, Ratusz, przejazd na nocleg w okolicy Rouen.                               

3 dzień – wycieczka do Etretat, gdzie zobaczymy najbardziej charakterystyczny fragment Alabastrowego Wybrzeża. Przejazd mostem mostem wantowym o długości 2143 m – Pont de Normandie – nad Sekwaną. Honfleur – port obronny z XV wieku, najbardziej malowniczy w Normandii. Tworzyli tu m. in. : Boudin, Pissarro, Renoir i Cezanne. Następnym punktem dnia będzie spacer po plaży w Deauville – kurortu ulubionego przez Paryżan. Miasteczko tworzy niemal jeden organizm w Ttrouville ( oddzielone rzeką La Touques ). Żartobliwie bywa nazywane 21. dzielnicą Paryża. Przejazd do Caen. Spacer po mieście, które w XI wieku było siedzibą Wilhelma Zdobywcy. Przejazd na nocleg w okolicy Caen.

4 dzień – wycieczka do Bayeux, gdzie zobaczymy słynną tkaninę z Bayeux. Imponujące płótno przedstawia normańską inwazję na Anglię i bitwę pod Hastings – ma prawie 70 m długości. Reszta dnia będzie związana z lądowaniem aliantów w Normandii. Arromanches-les-Bains – punkt widokowy z którego można zobaczyć plażę Gold oraz kino panoramiczne znajdujące się obok punktu widokowego (Arromanches 360 – cinema cirrculaire), gdzie można obejrzeć film na temat lądowania w Normandii. Zejście do miasteczka i na plażę. Plaża Omaha – Amerykański Cmentarz Wojskowy oraz Overlord Muzeum. Powrót na nocleg.

5 dzień – przejazd do Mont-St-Micheljednego z najpiękniejszych i najbardziej turystycznych miejsc we Francji. Granitowe wzgórze otoczone grubym murem. Na jego szczycie imponujący klasztor z próbującymi sięgnąć nieba smukłymi iglicami. Na zboczach średniowieczne zabudowania. Wokół połacie szaro-błękitnego piasku mieszającego się z wodą i zlewającego z linią horyzontu. Przy przypływie całkowicie oblane morzem, przy odpływie otoczone bezkresną plażą. Ze skromnej kaplicy z VIII wieku wyrosło ogromne benedyktyńskie opactwo. Pielgrzymi przybywali z daleka, aby oddać cześć św. Michałowi Archaniołowi. Przejazd do portowego miasta Saint-Malo, spacer po starym mieście otoczonym murami obronnymi. Przejazd na nocleg.

6 dzień – przejazd do Dinan – miasta ze średniowiecznym centrum ( krótki spacer ). Kolejnym punktem jest Wybrzeże Różowego Granitu. Skała używana jest jako materiał budowlany w okolicznych miastach. Przejazd do Guimiliau, gdzie znajduje się rzeźbiona kalwaria ( prawie 200 figur, wiele z nich ubranych jest w XVI wieczne stroje ). Przejazd na nocleg w okolice Quimper.

7 dzień – przejazd do Locranon, miasto które bogaciło się od XV wieku dzięki produkcji płótna żaglowego. Z okresu świetności pozostał zespół rezydencji renesansowych oraz kościół św. Ronana. Kręcono tu wiele filmów. Przejazd na Pointe du Raz skalisty przylądek nad Oceanem Atlantyckim. Jest na liście 4 największych atrakcji turystycznych Francji. Jest jednym z najbardziej na zachód wysuniętych punktów stałego lądu Francji. Zwykle strasznie tam wieje, jednak warto się tam wybrać dla widoków i dzikiej przyrody. Można tam wyraźnie poczuć potęgę oceanu. Stamtąd przez Pays Bigouden ( znany z wysokich czepków, noszonych do dziś przez kobiety – niestety głównie w czasie festiwali i odpustów ) do miejscowości Concerneau. Główną atrakcją tego portu jest XIV wieczne miasteczko, obwarowane granitowym murem. Można się do niego dostać przez most. Powrót na nocleg.

8 dzień – przejazd do Carnac. Jest tam największe stanowisko prehistoryczne obejmujące około 3000 megalitów, datowanych na 4000 lat p.n.e. Przejazd do położonego na wzgórzu, obronnego miasta Vitre. Najpiękniej prezentuje się średniowieczny zamek z malowniczymi wieżami oraz domami o konstrukcji szkieletowej. Przejazd w okolice Chartres na nocleg.

9 dzień – zwiedzanie katedry Notre-Dame w Chartres. Budowlę romańską, której wznoszenie rozpoczęto w 1020 roku, zniszczył pożar 1 1194 roku. Z pierwotnej budowli zachowały się: południowa wieża, portal zachodni , krypta i relikwie z welonu Matki Boskiej. Kościół odbudowano w ciągu 25 lat. Po 1250 roku nie wprowadzono już większych zmian. Katedra nie ucierpiała w czasie wojen religijnych i rewolucji francuskiej. Nazywa się ją „Biblią wykutą w kamieniu”. Najciekawszymi elementami katedry są: południowy portyk, portal królewski, krypta, labirynt a przede wszystkim witraże. Około godziny 12 – 13 wyjazd w drogę powrotną. przejazd nocny.

10 dzień – przyjazd do Opola w godzinach rannych.

Uwaga: Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

Cena: 3400,00 zł + 200 eur

Cena w zł obejmuje: transport autokarem ze wszystkimi opłatami drogowymi i parkingami, 8 noclegów w hotelach 2*lub 3* w pokojach 2-os. z łazienką, ze śniadaniami typu kontynentalnego lub wzmocnionego, ubezpieczenie KL + CP, NNW i Bagaż, obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny ( 10 zł ) i Turystyczny Fundusz Pomocowy ( 10 zł ).

Kwota w eur to wszystkie wstępy, przewodnik, 7 obiadów w restauracjach Flunch, opłaty miejscowe.