1 dzień – zbiórka uczestników w Opolu na parkingu za sklepem Emma ( skrzyżowanie ulic 1-Maja i Dubois ) w godzinach wieczornych, wyjazd około godz. 20.00 przejazd przez Katowice ( możliwość wsiadania ), nocny przejazd przez Słowację.
2 dzień – przejazd przez Węgry do Satu Mare, krótki postój, wymiana waluty rumuńskiej, przejazd do wschodniej części Marmaroszu, regionu związanego z licznymi zwyczajami i legendami. Udajemy się do miejscowości Săpânţy, znanej z „Wesołego Cmentarza” i kolorowo malowanych drewnianych krzyży nagrobnych. Przejazd w okolice Sygietu Marmaroskiego, nocleg.
3 dzień – zwiedzamy cerkwie w dolinie rzeki Izy: Bârsana – jedna z najwyższych budowli drewnianych w europie, Ieud – najstarsza cerkiew regionu, Bogdan Vodă – cerkiew o gotyckich proporcjach. Po południu spacer w Górach Rodniańskich w okolicach Przeł. Prislop. Nocleg w Kimpulungu Mołdawskim.
4 dzień – dzień przeznaczony na „malowane klasztory” Bukowiny ( część Mołdawii ). Zwiedzimy Voroneţ, Suczewicę i Mołdowicę – fasady świątyń są ozdobione pochodzącymi z XVI w. freskami. Zwiedzimy także ośrodek ceramiki w Marginea, znanej z wyrobów czarnej ceramiki oraz zamieszkałą przez Polaków miejscowość Kaczyka. Powrót na kolację, nocleg.
5 dzień – opuszczamy Mołdawię i przez przełęcz Tihuta wjeżdżamy do Transylwanii. Krótki postój w Bystrzycy – dawnym kupieckim mieście Sasów. Zwiedzamy tu Kościół Ewangelicki. Potem udajemy się do Heriny – XIII wieczny kościół ewangielicki zbudowany w wielu stylach architektonicznych. W Târgu Mureş zobaczymy średniowieczną cytadelę i stojący na jej terenie kościół reformowany z 66 – metrowa obronną wieżą. Obok dom Telekiego, gdzie stacjonował w 1849 roku sztab generała Józefa Bema. Kolejna ciekawą budowla jest secesyjny Pałac Kultury. Przejazd na nocleg w okolice Sighişoary.
6 dzień – śniadanie, dzień ten poświęcamy kulturze Sasów siedmiogrodzkich. Zwiedzamy największy saski kościół warowny w Biertan. Następnie jedziemy do Mediaş, miasta związanego ze królem Stefanem Batorym. Główne obiekty to: zamek miejski z czterema wieżami oraz kościół św. Małgorzaty. Przejazd do Sighisoary – najlepiej zachowanego i najpiękniejszego średniowiecznego miasta w tej części Europy. Zwiedzamy Kościół na Wzgórzu, Kościół Mariacki, dom narodzin hrabiego Drakuli oraz Wieżę Zegarową. Nocleg.
7 dzień – przejazd do wioski Prejmer do kościoła obronnego z XIII wieku , wzniesionego przez Krzyżaków. Dalsza droga prowadzi do Braszowa, gdzie zwiedzamy najważniejsze atrakcje miasta: Czarny Kościół, ratusz, brama Schei, Bramę Katarzyny i cerkiew św. Mikołaja. Przejazd do Râşnov, gdzie po krótkiej wspinaczce zdobędziemy ogromny zamek chłopski wybudowany w celu obrony przed najazdami Turków i Tatarów. Przejazd na nocleg.
8 dzień – jedziemy do zamku rycerskiego w Bran – niesłusznie nazywanym zamkiem Drakuli, w straganach usytuowanych pod zamkiem ciężko znaleźć pamiątkę, która nie byłaby związana z Vladem Palovnikiem. Przejazd wzdłuż pasma górskiego – Fogarasz z najwyższym szczytem Rumunii Moldoveanu ( 2544 m npm ), postoje w Făgaraş – gdzie zobaczymy twierdzę, uważaną za jedną z najlepszych fortyfikacji w Transylwanii. Ostatnim punktem będzie wizyta w XII wiecznym Sibiu – Wielki Plac otoczony kolorowymi kamieniczkami, zbór ewangielicki, Mały Plac z licznymi galeriami i sklepami, Most Łgarzy. Przejazd na nocleg.
9 dzień – przejazd do Alba Iulia – cytadela Alba Karolina, katedra św. Michała, przejazd do Turdy, gdzie zwiedzimy kopalnię soli ( wydobycie soli zaczęli Rzymianie ). Na koniec dnia piesza wycieczka Wąwozem Turdy, przejazd na nocleg do Cluj Napoca.
10 dzień – zwiedzanie centrum Cluj Napoca – kościół św. Michała, pomnik króla Węgier – Macieja Korwina. przejazd do Oradea – miasta z secesyjną zabudową z okresu panowania Habsburgów, krótkie zwiedzanie, czas wolny na ostatnie zakupy, wyjazd w drogę powrotną. Przejazd przez Węgry i Słowację.
11 dzień – przyjazd do Katowic/Opola w godzinach porannych
Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.
Cena: 1880 PLN od osoby obejmuje nocleg w pokoju 2 – 3 osobowym. Pokój 1 – osobowy za dopłatą na zapytanie.
W cenie
-
8 noclegów w hotelach 2*/3* ,
-
8 śniadań i obiadokolacji,
-
przejazd komfortowym autokarem,
-
opieka polskiego pilota – przewodnika,
-
ubezpieczenie w TU Signal Iduna: KL 10000 EUR, NW 15000 PLN + CP,
-
podatek vat,
-
obowiązkowa składka na TFG w wysokości 10 zł.
Cena nie zawiera:
-
wstępy do zwiedzanych obiektów, system Tour guide, parkingi – około 50 euro,
-
napoje do obiadokolacji,
-
dodatkowego ubezpieczenia od kosztów rezygnacji
Ceny napojów i żywności w Rumunii zbliżone do cen w Polsce lub niższe.
Jako kieszonkowe proponujemy kwotę 50 – 100 euro.
Walutą Rumunii jest lej, który dzieli się na 100 bani. Kurs 1 RON – około 1.06 PLN
Minimalna liczba uczestników – 38 osób.