Śladami Małego Księcia

Termin: 20.06.2018

Wyjazd o godz. 6.00 z ulicy Dubois – skrzyżowanie z ulicą 1 Maja ( za marketem Emma ). Przejazd przez Wrocław, Legnicę do Łęknicy, miasta położonego nad Nysą Łużycką.

Zwiedzimy Park Mużakowski położony po polskiej ( Łęknica ) i niemieckiej ( Bad Muskau ) stronie. Został on wpisany na listę UNESCO w 2004 roku. Park założono na podstawie planów księcia Hermanna von Pueckler-Muskau. Najciekawszy fragment parku to Ścieżka geoturystyczna – dawna kopalnia Babina. Położona jest ona na obszarze dawnej podziemnej i odkrywkowej eksploatacji węgli brunatnych oraz iłów ceramicznych, która na skalę przemysłową prowadzona była tutaj w latach 1920-1973. Znajduje się ona, w bezpośrednim sąsiedztwie Łęknicy, w południowej części morenowej struktury geologicznej nazywanej Łukiem Mużakowa. Cała struktura Łuku Mużakowa, położona na obszarze Polski i Niemiec, znajduje się w granicach transgranicznego Geoparku Łuk Mużakowa. Przejście trasą ścieżki, ponad 5 kilometrowej długości, umożliwia zapoznanie się w bezpieczny i wygodny sposób, z elementami niezwykle rzadkiego w Polsce krajobrazu pokopalnianego, powstałego w efekcie wieloetapowych przemian. Ścieżka przebiega przez obszar, którego naturalny krajobraz był początkowo silnie degradowany. Nastąpiły w nim nieodwracalne zmiany ukształtowania terenu, czego najbardziej widocznym efektem jest powstanie zbiorników kwaśnych wód kopalnianych. Przeprowadzona w latach 70-tych i 80-tych, po zakończeniu górnictwa, rekultywacja terenu, zapoczątkowała rozwój procesów renaturyzacyjnych, które trwają do dzisiaj. W ten sposób wykształcił się nowy krajobraz, pokopalniany, który stanowi obecnie przedmiot ochrony, jest miejscem wielu obserwacji badawczych i stał się również obiektem geoturystycznym. .Dawne wyrobiska wypełnione są wodą i w zależności od rodzaju podłoża tworzą kolorowe malownicze jeziorka.

Ogród w Forst powstał w 1913 roku z inicjatywy władz ówczesnego Cesarstwa Niemieckiego. Początkowo teren ten miał służyć jako park krajobrazowy, jednak jedno wydarzenie zmieniło jego docelowe przeznaczenie. Owa sytuacja miała miejsce w czerwcu 1913 roku, kiedy to na terenie ogrodu zorganizowano wystawę róż, by uczcić 25 rocznicę koronacji cesarza Wilhelma II. Pokaz wywołał wielką euforię wśród ludności, zaś sam cesarz był zachwycony pięknem róż, nakazując stworzenie ogrodu różanego. Wschodnioniemiecki Ogród Różany oprócz roślin, oferuję nam również bogactwo architektury. Znajdziemy tutaj piękne alejki, pełne zabytkowych ławek, pawilony, rzeźby czy też fontanny. Ogród możemy zwiedzać zarówno w dzień jak i w nocy. Ogród zajmuję łączną powierzchnie 16 hektarów, na której znajdziemy kilkadziesiąt tysięcy krzewów róż. , Oferuje on nam blisko 800 odmian tej rośliny. Wśród nich możemy znaleźć prawdziwe skarby dla entuzjastów róż – odmiany takie jak „Gloria Dei”, „Superstar” a nawet te o czarnym i zielonym zabarwieniu. Idąc główną aleją napotkamy róże okrywowe, krzaczaste czy też drobnokrzaczaste. Na licznych pergolach dumnie pną się w górę odmiany pienne, wdzięcznie zdobiąc elementy małej architektury. W roku 2009 park został przez niezależne jury wyróżniony tytułem „Najpiękniejszego Parku Niemiec”. Po zwiedzaniu wyjazd w drogę powrotną. Powrót do Opola około godziny 22.

Cena: 115 zł

W cenie: przejazd autokarem, opieka pilota, ubezpieczenie KL + CP i NW, podatek vat, składka na TFG.

Na wstępy i przewodnika należy przeznaczyć dodatkowo około 30 zł.

Wymagany udział minimum 38 uczestników.


Listopad 2018
P W Ś C P S N
« Paź    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930