Śląska mozaika II

Termin: 25.01.2023

9.00 wyjazd z Opola ( zbiórka przy Solarisie od strony kina Helios ). Przejazd do Zabrza.

11.00 Przyjazd do Zabrza i podział na dwie grupy. Część grupy zwiedza Sztolnię Królowa Luiza a część Wieżę Ciśnień . Dzięki nowo odkrytym złożom w 1790 roku, postanowiono zbudować na terenie dzisiejszego Zabrza jedną z pierwszych państwowych kopalń węglowych na Górnym Śląsku. Rozpoczęcie prac związanych z pozyskaniem czarnego złota rozpoczęły się już w 1791 roku – wówczas nadano jej nazwę „Królewska”. Dopiero w 1811 roku otrzymała nazwę „Königin Luise Grube” („Królowa Luiza”), na pamiątkę zmarłej rok wcześniej żony króla Fryderyka Wilhelma III. Pierwsze lata działalności kopalni to próby radzenia sobie z napływem wody do wyrobisk, która utrudniała lub wręcz uniemożliwiała pracę górnikom. Początkowo wydawano na powierzchnię wodę wiadrami czy wspomagano się kieratami konnym. Nie sprawdziła się również maszyna parowa. Fryderyk Wilhelm von Reden zarządził zaprojektowanie sztolni odwadniającej, która przy okazji miała odwadniać również drugą państwową kopalnię węglową „Prinz Karl von Hessen”, a po drodze zbierać wodę z kopalń gwareckich (prywatnych). Projekt Głównej Kluczowej Sztolini Dziedzicznej zakładał, że sztolnia będzie sięgać aż do Mysłowic. Całkowita długość wyrobiska wynosiła 14 250 m. Aktualnie długość podziemnego spływu to ponad 1 km. W 2019 roku Sztolnia Królowa Luiza otrzymała Nagrodę Dziedzictwa Europejskiego – Nagroda Europa Nostra 2019 za proces rewitalizacji Sztolni – najbardziej prestiżowe europejskie wyróżnienie w dziedzinie dziedzictwa kulturowego, ustanowione przez Komisję Europejską i stowarzyszenie Europa Nostra.

Drugim obiektem , który zwiedzimy na terenie Zabrza jest Wieża Ciśnień. Liczy sobie ponad 100 lat, zaprojektowana przez architekta Augusta Kinda oraz radcę budowlanego Friedricha Loose. Obecnie mieści się tam Carboneum – centrum wiedzy o węglu. Jest to nowoczesną ekspozycja łącząca w sobie funkcje centrum nauki i klasycznej wystawy edukacyjnej, otwarta w październiku 2022 roku.

Występujący na Ziemi węgiel, z którego między innymi zbudowane są nasze ciała, powstał miliardy lat temu w jądrze pewnej gwiazdy…’’- to słowa wstępu, które zapraszają do przeżycia wspólnej przygody w czasie zwiedzania świata pełnego węgla, węgla jako pierwiastka. Czas odkryć właściwości i zastosowanie węgla, oraz przekonać się, że węgiel naprawdę jest we wszystkim co nas otacza.

Przejazd do Parku Miliona Świateł na terenie Kąpieliska Leśnego w Zabrzu. Na powierzchni 22 ha zobaczymy instalację świetlną. Której głównym motywem jest magiczny świat Królowej Śniegu. Spędzimy tu około godziny.

Więcej informacji na stronie www. parkmilionaswiatel.pl

Wyjazd w drogę powrotna około godziny 18.30. powrót do Opola około godziny 19.00

Cena: 80 zł

W cenie: przejazd autokarem z wszystkimi opłatami, opieka pilota, ubezpieczenie NNW.

Dodatkowo płatne: bilety wstępu do Parku Miliona Świateł oraz bilety i przewodnicy w sztolni Królowa Luiza i Wieży Ciśnień Carboneum: 75 zł – emeryci i renciści, 95 zł – pozostali.

Dla chętnych planuję również rezerwację posiłku ok. godz. 16 w cenie 30 – 35zł

Grupa może liczyć maksimum 36 osób.

Zapisy i informacje telefonicznie i mailowo.