Termin: 17.05.2022
7.00 wyjazd z Opola ( zbiórka przy Solarisie od strony kina Helios ). Zbiórka 5 minut wcześniej.
Przejazd do Katowic. Nikiszowiec. Nazwę swą osiedle zawdzięcza zbudowanemu tutaj na początku XX wieku szybowi kopalnianemu „Nickischschacht” (dziś „Poniatowski”), który zaś otrzymał swoje miano na cześć barona Nickisch von Rosenegk, będącego członkiem rady nadzorczej ówczesnego właściciela tych terenów spółki „Spadkobiercy Jerzego Giesche” (niem. „Georg von Giesche’s Erben”). Nikiszowiec powstawał w latach 1908-1919, kiedy brakowało już miejsca dla robotników w Giszowcu. Projektantami kolonii byli Emil i Georg Zillmannowie. W przeciwieństwie do luźnej, jednopiętrowej zabudowy Giszowca, w Nikiszowcu zaproponowali trzykondygnacyjne ceglane bloki, tworzące czworoboki z wewnętrznymi dziedzińcami, na których mieszkańcy mieli do dyspozycji chlewiki, komórki i piece do wypieku chleba. W efekcie powstało dziewięć takich budynków, połączonych przewiązkami. Uwagę zwracają – również zaprojektowane przez Zillmannów – urozmaicone detale architektoniczne, zdobiące wszystkie gmachy. Oczywiście, poza mieszkaniami, na osiedlu powstały także m.in. sklepy, szkoły, pralnia i suszarnia. W 1927 roku ukończono budowę najefektowniejszego budynku, kościoła św. Anny. Centrum osiedla stanowi rynek, przy którym stoi m.in. gmach dawnej gospody z charakterystyczną mozaiką przedstawiającą róże na fasadzie. W zabytkowym budynku przy ul. Rymarskiej 4 ulokował się Dział Etnologii Miasta Muzeum Historii Katowic. Nikiszowiec był tłem filmów znanych reżyserów, np. Kazimierza Kuca, Lecha Majewskiego czy Janusza Kidawy Błońskiego.
Kolejnym punktem zwiedzania jest Giszowiec, jedna z dzielnic Katowic, położoną około 6 km na południowy-wschód od centrum miasta. W granice Katowic został włączony dopiero w roku 1960. Do dnia dzisiejszego osiedle otoczone jest ładnymi lasami. Na początku XX wieku tereny Giszowca (wówczas Gieschewald) wchodziły w skład gminy Janów i należały do wielkiego koncernu przemysłowego „Spadkobiercy Jerzego Giesche”. W tym czasie spółka rozpoczynała właśnie eksploatację kolejnych pokładów węgla, jej władze postanowiły więc zbudować tutaj duże osiedle robotnicze, głównie dla górników i kadry urzędniczej kopalni „Giesche” (później działającej pod nazwą „Wieczorek”). Przygotowanie projektu osiedla zlecono wybitnym architektom z Berlina Emilowi i Georgowi Zillmannom. Ci zrealizowali w Giszowcu ideały „miasta – ogrodu”, w którym pochodzący na ogół ze wsi górnicy czuliby się jak u siebie w domu. Pierwszy etap budowy osiedla zamknął się w latach 1906-1910. Stanęły wówczas najczęściej dwurodzinne parterowe domy mieszkalne, różniące się między sobą m.in. rodzajem przykrycia dachowego. Przy domach były ogródki i ubikacje, a na ulicach – hydranty. Mieszkańcom służyły np. gospoda, fabryka lodu, piekarnie, sklepy, kantyna, jadłodajnia, łaźnia, pralnia czy magiel. Kursowała tu nawet kolejka wąskotorowa zwana Bałkan Ekspresem.
Następnie spacer po Starym Mieście – Szlakiem Murali.
Po posiłku zwiedzimy Muzeum Śląskie. Zwiedzanie będzie się odbywać indywidualnie. Ekspozycje stałe są bardzo dobrze przygotowane do odbioru, a niektóre mają charakter multimedialny. Polecamy zwłaszcza wystawę stałą Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów, to opowieść o Górnym Śląsku od czasów najdawniejszych do przełomu ustrojowego 1989 roku. Zwiedzający oglądają ją w miejscu dawnej kopalni Katowice, która przez blisko 200 lat była świadkiem i uczestnikiem historii. Kolejną ekspozycją jest Galeria Sztuki Polskiej 1800 – 1945 , w której znajdziemy takich artystów jak: Gierymski, Malczewski, Grottger, Sichulski, Kossak, Witkiewicz czy Brandt. Kogo interesuje sztuka naiwna, może odwiedzić wystawę Galeria plastyki nieprofesjonalnej.
Wyjazd w drogę powrotna około godziny 17.00. powrót do Opola około godziny 19.00
Cena: 70 zł
W cenie: przejazd autokarem z wszystkimi opłatami, opieka pilota, ubezpieczenie NNW.
Dodatkowo płatne: wstępy, posiłek, miejscowy przewodnik- około 40 – 45 zł
Grupa minimum 38 osób.
Zgłoszenia telefoniczne ( 502251058 ) i mailowe. Wszystkie wpłaty w autokarze.