Świąteczny Wrocław

Termin: 26.11.2022

9.00 wyjazd z Opola. Zbiórka przy Solarisie od strony kina Helios – 10 minut wcześniej.

10.45 spotkanie z przewodnikiem przy kościele św. Marcina na Ostrowiu Tumskim. Jest to najstarsza część Wrocławia, która powstała na ówczesnej wyspie na obszarze przepraw na Odrze w okolicy ujścia rzeki Oławy. Rzeka, rozgałęziając się na liczne odnogi, utworzyła tu wyspy. Obecnie Ostrów Tumski nie jest już wyspą. Po zasypaniu w roku 1824 jednej z odnóg Odry, stał się częśc stałego lądu. W czasach pogańskich Ostrów Tumski był miejscem życia Ślężan. W czasach średniowiecza stał się siedzibą książąt śląskich z dynastii Piastów. Od 1000 roku, czyli od momentu założenia biskupstwa stał się on ośrodkiem władzy kościelnej. Zobaczymy tam m. in. Katedrę św. Jana Chrzciciela. Następnymi punktami spaceru będą: Wyspa Piasek, Ossolineum. Zwiedzimy Uniwersytet Wrocławski ( Aula Leopoldyńska i Wieża Matematyczna ). Założony w 1702 roku, może się poszczycić 9 laureatami Nagrody Nobla w XX wieku. Bazylika św. Elżbiety, jeden z najcenniejszych zabytków miasta. Organy Michaela Englera z XVIII wieku były najbogatszym instrumentem ówczesnego Śląska, zarówno pod względem muzycznym, jak i wyglądu. Spłonęły doszczętnie 9 czerwca 1976 r. Właśnie zakończyła się ich odbudowa. Aż 3468 piszczałek, w tym 683 drewniane, największa mierzy 12 metrów, najmniejsza – 11-milimetrów. Spacer zakończymy na Rynku, gdzie tradycyjnie ma co roku miejsce Jarmark Bożonarodzeniowy. Będzie też czas na posiłek we własnym zakresie ( w okolicy Rynku jest około 20 barów i restauracji ).

Po przerwie przejedziemy tramwajem + około 500 m na piechotę w kierunku Hydropolis – centrum wiedzy o wodzie. Po godzinnym zwiedzaniu z przewodnikiem woda we wszystkich postaciach nie będzie miała dla nikogo tajemnic.

Około godziny 18.00 przejazd autokarem do Centrum Kultury Agora na muzyczną komedię Milord de Paris, prezentowaną przez Teatr Scena Kamienica. Spektakl trwa z przerwą około 140 minut.

Około godz. 21.30 wyjazd, przyjazd do Opola około godz. 23.00

Kolejność zwiedzania może zostać zmieniona.

Cena: 80 zł + opłaty dodatkowe 105 zł – emeryci i renciści, 115 zł – pozostałe osoby

W cenie:

  • przejazd autokarem wraz z wszystkimi opłatami,
  • opieka pilota,
  • ubezpieczenie NNW ( 20000 zł ).

Opłaty dodatkowe: zwiedzanie z przewodnikiem Wrocławia, Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, Hydropolisu oraz bilety na spektakl Milord de Paris.

Wszystkie wpłaty na wycieczce. Minimalna liczba uczestników – 38 osób.

Zgłoszenia telefonicznie i mailowo.