Świdnica i Wojsławice

Termin: 26.06.2023

7,00 Wyjazd z Opola ( zbiórka przy Solarisie od strony kina Helios ). Przejazd do Świdnicy – miasta o ponad 700-letniej historii. Rynek w Świdnicy to najważniejszy plac miasta. W każdym rogu rynku stoi barokowa, kamienna fontanna. Uwagę przykuwa też na rynku Kolumna Św. Trójcy z 1693 roku, wykonana z czerwonego piaskowca. Bogato zdobione są niektóre kamienice – „Pod Głową Św. Jana Chrzciciela”, narożna z Figurą Hermesa,”Pod Złotą Gęsią„, czy kamienica „Pod Złotą Koroną„.Katedra Św. Stanisława i Wacława w Świdnicy to najstarszy i najcenniejszy zabytek miasta, wpisany na listę Pomników Historii. Posiada niezwykle wysoką, strzelistą wieżę, jedną z najwyższych w Polsce! Ma 101,5 metra wysokości. Katedra Pierwszy raz o tej parafii mówi dokument z 1250 roku. Dzisiejszy kościół począł powstawać około 1330 roku, za czasów księcia Bolka II Małego, a jego budowa trwała aż do końca XV wieku. Duże rażenie robi barokowy ołtarz główny z 1694 roku, którego autorem jest Johann Riedel. Kościół Pokoju ( luterańska świątynia z XVII w. wpisana na listę UNESCO ) w Świdnicy to największa drewniana świątynia Europy, która może pomieścić aż 7500 osób. Do świątyni prowadzi 27 wejść. Zbudowano go tzw. technikę szachulcową – zastosowano drewniany szkielet wypełniony gliniano-słomianą masą. Budowlę nazywa się „kościołem bez gwoździ”. Przejazd na obiad.

14.30 przyjazd do Wojsławic, 2 km na wschód od Niemczy. Wieś znana jest wszystkim miłośnikom przyrody z powodu znajdującego się tutaj arboretum – ogrodu botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Zgromadzono tu półtora tysiąca drzew i krzewów, w tym około 500 gatunków i odmian różaneczników i azalii, które wraz z innymi roślinami z rodziny wrzosowatych stanowią kolekcję wzorcową arboretum. Największy najazd turystów przeżywa każdego roku w maju i czerwcu, gdy kwitną różaneczniki, a następnie liliowce i dojrzewają czereśnie. Powierzchnię Arboretum systematycznie powiększano − w 1990 r. przyłączono 5 hektarów nowych gruntów, w 2005 r. wynosiła już 62 hektary. Nadal rekonstruuje się stawy i cieki wodne, zakłada systemy nawadniające, wytycza nowe alejki, a przede wszystkim sadzi wiele roślin, dzięki czemu ich liczba zwiększyła się w ostatnich latach wielokrotnie. Spacer po arboretum we własnym zakresie. Na terenie ogrodu możliwość skorzystania z małej gastronomii.

Około 17.30 wyjazd do Opola.

Cena: 85

W cenie:

– przejazd autokarem,

– opieka pilota,

– ubezpieczenie NNW ( 20000 zł ).

Dodatkowo: wszystkie wstępy, przewodnik w Świdnicy, obiad 2-daniowy z kawą/herbatą 70 zł – osoby 65+, i posiadający grupę inwalidzką oraz 80 zł – pozostałe osoby.

Wszystkie wpłaty w autokarze.