Termy w Poddębicach dla seniorów

Termin: 18.04.2023

7.00 wyjazd z Opola ( zbiórka przy Solarisie od strony kina Helios 5 minut wcześniej ). Przejazd do Poddębic, miasta leżącego w województwie łódzkim, nad rzeką Ner.

11.00 – 14.00 Pobyt w termach. Woda termalna wydobywana jest z głębokości 2101 metrów. Woda ma charakter wodorowęglanowo – sodowo – krzemionkowo – wapniowy. Jest hipertermalna i niskozmineralizowana. Kąpiel w wodzie termalnej jest korzystna dla organizmu bez względu na wiek. Obecne w wodzie związki krzemu są korzystnymi walorami, powodującymi lepsze nawilżenie i oczyszczenie skóry. Woda poprzez swą temperaturę poprawia krążenie, odpręża, zmniejsza bolesność mięśni i stawów. Wpływa korzystnie na poprawę układu nerwowego  i powoduje poprawę ogólnego samopoczucia. Powierzchnia. basen wewnętrzno-zewnętrzny ( głębokość 1,2 m, temperatura 33-35 st C, pow. 412 m2 ).

14.00 posiłek we własnym zakresie. Można skorzystać w termach z Indian Burger, lub przejść się do centrum Poddębic do Pierogarni Złote Jabłko lub restauracji Obiady u Eli ( te dwa lokale są polecane przez miejscowych ).

15.15 – 17.00 Zwiedzanie renesansowego Pałacu w Poddębicach, pochodzącego w początku XVII wieku. .Budowla ta pod względem budowniczego pomysłu nie mająca drugiej sobie podobnej „- tak opisywał pałac w XIX w. Kazimierz Stronczyński w swych „Opisach i widokach zabytków w Królestwie Polskim”. Przyjmuje się, że budowa miała miejsce w l. 1610- 1617 (data śmierci fundatora). Poddębice należały wówczas do wojewody rawskiego Zygmunta Grudzińskiego, który brał udział w rokoszu Zebrzydowskiego po stronie buntowników. Po jego upadku zrezygnował z kariery politycznej, osiadł w Poddębicach i zlecił budowę nowej siedziby. Do lat 40 XVII w. synowie Zygmunta rozbudowali istniejący korpus w południowej części o wieżę, loggię, oraz zapewne kaplicę (w niektórych źródłach podaje się, iż mógł ją wznieść jeszcze Zygmunt Grudziński), a także wprowadzili efektowny manierystyczny wystrój. Na podstawie analogii z kościołem parafialnym w Poddębicach, autorstwo pałacu przypisuje się Jerzemu Hoffmanowi ze Złoczewa, jednak i w tym wypadku jest to tylko hipoteza.W r. 1873 pałac został rozbudowany przez kolejnych właścicieli, rodzinę Zakrzewskich. Dostawiono wówczas do głównej bryły poprzeczne skrzydło. W 1952 r. nastąpiły prace renowacyjne, mające na celu przywrócenie obiektowi pierwotnej formy. W ich trakcie odkryto zamurowaną loggię oraz stiukowe dekoracje sklepień w typie lubelsko-kaliskim. Obecnie pałac jest siedzibą Domu Kultury a w kaplicy mieści się wystawa obrazująca dzieje Poddębic i okolicy. Oprócz pałacu można odwiedzić jeszcze jeszcze kościół ewangelicki z XIX wieku, w którym mieści się Teatr Integracji i pijalnia wody termalnej. Można zabrać butelki na wodę.

Wyjazd w drogę powrotna około godziny 17.00. powrót do Opola około godziny 20.30

Cena: 110 zł + realizacja programu

W cenie: przejazd autokarem z wszystkimi opłatami, opieka pilota, ubezpieczenie NNW.

Dodatkowo płatne: bilet na termy, opłata za przewodnika: 40 zł – emeryci i renciści, 65 zł – pozostae osoby. W ramach biletu na basen seniorzy mogą również korzystać z saun na parterze ( fińska, parowa i infrared ).

Minimalna ilość uczestników to 38 osób.

Zapisy i informacje telefonicznie i mailowo. Wszystkie wpłaty w autokarze.