Z Twierdzy do Pałacu

Termin: 11.05.2022

8.00 wyjazd z Opola. Zbiórka przy Solarisie od strony kina Helios – 5 minut wcześniej. W czasie przejazdu krótki postój na stacji paliw koło Paczkowa.

Przyjazd do Srebrnej Góry. Twierdza Srebrna Góra jest unikatowym obiektem w skali dziedzictwa kulturowego Europy i jedną z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska.

W chwili powstania (1765-1777) należała do najnowocześniejszych tego typu fortyfikacji w Europie. Największy podziw budził i nadal budzi potężny Donjon, jeden z najciekawszych obiektów fortyfikacji epoki nowożytnej. Jednak Twierdza Srebrna Góra to w rzeczywistości nie jeden obiekt a cały zespół wznoszących się nad miasteczkiem fortów. Główny jej trzon tworzy zespół bastionów z Donjonem w środku. Obiekt ten posiadał 151 pomieszczeń fortecznych (kazamat) rozmieszczonych na trzech kondygnacjach. Ogromne magazyny, studnie, zbrojownia, kaplica, więzienie, szpital, piekarnia, browar, warsztaty rzemieślnicze i prochownia czynił fort całkowicie samodzielnym i samowystarczalnym. W jego wnętrzu mieściło się 3,756 żołnierzy, olbrzymie zapasy amunicji, opału i żywności. W obrębie twierdzy wydrążono 9 studni, w tym najgłębsza (ok 80 m) na terenie fortu Ostróg.

Podejście od parkingu do twierdzy około 20 – 30 minut. Czas zwiedzania twierdzy około 1 godziny.

Przyjazd do Kamieńca Ząbkowickiego, gdzie zwiedzimy pałac Marianny Orańskiej – królewny niderlandzkiej, żony Wilhelma I. Budowlę wzniesiono na planie prostokąta o wymiarach 75×48 metrów. Stanowi on imponujący, czterokondygnacyjny gmach o kubaturze 90,000 m3 i powierzchni użytkowej około 20,000 m2, uznawany za jedno z najpiękniejszych europejskich założeń romantycznych. Wybudowano go niezwykle staranie z kamienia i cegły – elementy kamienne dokładnie na ten cel wyfugowano i oszlifowano, zaś cegłę wykończono piaskowcem, marmurem i łupkiem mikowym, a także cegłą glazurowaną, wyprodukowaną w specjalnie postawionej dla potrzeb budowy cegielni.

Około 17.00 wyjazd do Opola.

Kolejność zwiedzania może zostać zmieniona.

Cena: 80 zł + opłaty dodatkowe

W cenie:

  • przejazd autokarem,
  • opieka pilota,
  • ubezpieczenie NNW ( 20000 zł ).

Dodatkowo: zwiedzanie z przewodnikiem Twierdzy Srebrna Góra oraz Pałacu Marianny Orańskiej oraz posiłek ( drugie danie z herbatą/kawą ) – 70 zł emeryci i renciści, pozostałe osoby 85 zł.

Wszystkie wpłaty na wycieczce.

Zgłoszenia telefonicznie i mailowo.

Zgłoszenia telefonicznie ( 502251058 ) i mailowo ( turystyka-gory@punkt.pl )