Ziemia Bystrzycka

Termin: 17.11.2021

7.00 wyjazd z Opola. Zbiórka przy Solarisie od strony kina Helios – 5 minut wcześniej.

Około 10.00 przyjazd do Międzygórza – wsi i stacji klimatycznej, położonej na wysokości 570 – 750 m n. p. m w uroczej, wąskiej i głębokiej dolinie Wilczki, nad którą wznoszą się kulminacje Masywu Śnieżnika. W 1838 roku wieś z całą rozległą okolicą została sprzedana królewnie Mariannie Orańskiej. Tym samym rozpoczął się ożywiony rozwój miejscowości. Spacer po ul. Sanatoryjnej z XIX – wieczną zabudowa w stylu tyrolskim, rezerwat krajobrazowy “Wodospad Wilczki” – chroniący przełomowy odcinek rzeki Wilczki i jej wodospad ( 20 m ) oraz zapora przeciwpowodziowa na rzece Wilczce z lat 1905 – 1908 o wysokości. 29 m i długości 102 m.

Przyjazd do Kletna. Kopalnia uranu położona jest na północnym stoku Żmijowca w Masywie Śnieżnika. Działała ona w latach 1948-1953, wykorzystując m. in. kilka średniowiecznych sztolni, w których w przeszłości prowadzono wydobycie żelaza, srebra i miedzi. Kopalnia obejmowała 20 sztolni, 3 szyby, a łączna długość wszystkich wyrobisk górniczych wynosiła ponad 37 km. Łącznie wydobyto tu 20 ton metalicznego uranu. Długość udostępnionych wyrobisk to około 400 m chodników o szerokości 1,5-2 m, wysokości 1,7-do ponad 2 m. , temperatura stała przez cały rok około 7 st. C. Zwiedzanie trwa 45 minut. Przejście do Muzeum Ziemi. Posiada ono unikatową kolekcję minerałów i skamieniałości na skalę Polski, jak i Europy. Okazy pochodzą z całego świata. Do rzadko spotykanych znalezisk należą cztery skamieniałe gniazda z jajami dinozaurów. W naszym kraju jest to jedyne miejsce, gdzie możemy podziwiać te unikatowe skamieliny. Muzeum posiada bogatą kolekcję minerałów, kamieni szlachetnych i ozdobnych z całego świata. Na terenie obiektu znajduje się również ogród i park jurajski z modelami dinozaurów w skali 1:1.

Przejazd do Bystrzycy Kłodzkiej. Zwiedzanie Muzeum Filumenistycznego oraz spacer po mieście: Rynek otoczony renesansowymi i barokowymi kamienicami, z Ratuszem i Kolumna Trójcy Świętej. Kościół św. Michała Archanioła, fragmenty murów obronnych z Bramą Wodną oraz basztami Rycerską i Kłodzką. Obiad.

Około 16.15 – wyjazd do Opola.

Kolejność zwiedzania może zostać zmieniona. Organizator nie bierze odpowiedzialności za ew. zamknięcie zwiedzanych obiektów ze względów epidemiologicznych.

Cena: 85 zł + 85 zł realizacja programu

W cenie:

  • przejazd mikrobusem, opieka pilota,
  • ubezpieczenie NNW ( 20000 zł ).

Dodatkowo: wstępy do zwiedzanych obiektów, usługi miejscowych przewodników oraz posiłek – 85 zł – emeryci i renciści, pozostali około 10 zł więcej.

Wyjazd dla osób zaszczepionych. Każdy uczestnik musi wypełnić oświadczenie dotyczące zagrożenia epidemiologicznego.

Podczas przejazdu obowiązują maseczki zakrywające usta i nos.

Wszystkie wpłaty na wycieczce.

Zgłoszenia telefonicznie lub mailowo

Organizator: AT Turystyka i Góry, 45-349 Opole, ul. Fabryczna 10/4

www.travel.opole.pl e-mail: turystyka-gory@punkt.pl, tel. 502251058